Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Zabrane polskie auto w UK

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Zabrane polskie auto w UK prosto z drogi, na parking policyjny to dopiero początek kłopotów. Policja w UK od jakiegoś czasu pilnie przygląda się autom z europejskimi tablicami rejestracyjnymi i poddaje je wyrywkowej kontroli, czy aby użytkownik tego auta porusza się po drogach UK legalnie. Czy podczas kontroli może się okazać, że nasze polskie auto zostanie odholowane na parking policyjny? Historia jednego z moich znajomych mieszkającego w Birmingham ma właśnie taki finał, jak mówi on sam:

„Zostałem zatrzymany przez patrol policyjny i po zweryfikowaniu moich danych oficer policji oznajmił mi, że poruszam się po drodze nielegalnie, powodem jest status mojego pobytu w Wielkiej Brytanii. Kiedy zapytałem o więcej wyjaśnień w odpowiedzi otrzymałem, że mieszkam i pracuję w UK od ponad 9 miesięcy i dlatego powinienem już dawno zarejestrować moje auto w UK. Oczywiście na nic zdały się moje wyjaśnienia, że moje auto ma ważne ubezpieczenie i tak dalej, laweta zabrała moje auto na parking policyjny, otrzymałem również pouczenie, że mam dwa tygodnie na to, aby odebrać moje auto z parkingu w przeciwnym razie zostanie zezłomowane. Odbiór oczywiście będzie możliwy, jeśli pojawię się tam z ważnym ubezpieczeniem”.

zabrano polskie auto w uk

Czy policja może zabrać nasze polskie auto na parking policyjny, innymi słowy usunąć je z drogi publicznej?

Jak czytamy na stronie gov.co.uk, auto z zagranicznymi blachami nie podlega rejestracji w UK, jeśli:

  1. Przyjeżdżamy tu tylko w celu odwiedzin, i nie planujemy tu zamieszkać.
  2. Korzystamy z tego auta, aby poruszać się po drogach UK do 6 miesięcy w okresie 12 miesięcznym (1 pojedyncza wizyta lub kilka krótszych wizyt są dodawane do okresu 6 miesięcy).
  3. Pojazd jest zarejestrowany w rodzimym kraju.

Jesteśmy zobligowani zarejestrować pojazd w UK niezwłocznie, jeśli nabywamy status rezydenta lub zostajemy na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Rejestracji auta w UK oczywiście towarzyszy wykupienie podatku drogowego (Tax Road), oraz zakup ubezpieczenia.

Czy możemy w jakiś sposób uniknąć tego procederu pozostając w UK na dłuższy okres? Możemy liczyć na łut szczęścia, że może jakoś to będzie i nas nikt nie zatrzyma, ale pamiętajmy, że mieszkając w UK pozostawiamy codziennie ślady, które w sposób jawny potwierdzają naszą permanentną obecność tutaj. Nie tak dawno w Crick Warwickshire na terenie Magazynu Tesco miała miejsce sytuacja, kiedy około 20 lawet podjechało na parking i odholowało auta z tablicami europejskimi. Takim akcjom zazwyczaj towarzyszą wcześniejsze przygotowania mające na celu ustalić czy właściciel auta jest w UK przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Nasz bohater polskiego auta z Birmingham, zapewne też uniknąłby tej sytuacji gdyby wcześniej 9 miesięcy temu nie zmienił prawa jazdy z polskiego na angielskie pozostawiając dowód na swoją obecność tutaj przekraczającą 6 miesięcy.

Kategoria:

Reklama

6 odpowiedzi

  1. Znam tę historię z Crick, faktycznie tak było że przyjechali i zabrali kilkanaście aut. Ja miałem o tyle szczęście że zdążyłem się ewakuować, ale auto przerejestrować musiałem. nie warto ryzykować, skończyły się już czasy kiedy nas ignorowano tzn. nasze auta z polskimi tablicami. Jeśli ktoś planuje zostać tu dłużej lepiej jest przerejestrować auto aby uniknąć sytuacji jak ta opisana powyżej.

  2. Miałem identyczną sytuację, gdyby znajomy nie wymienił prawka nic by mu to nie pomogło, policjanci w moim przypadku w ciągu kilku minut dowiedzieli się kiedy wyrabiałem NIN i counterpart, ponadto zabrali mi portfel aby sprawdzić kiedy karta bankowa została wydana, udowodnili mi na kilka sposobów jak długo jestem w UK.

  3. Witam. Mam pytanie odnoscie ww sytuacji. Mieszkam i pracuje (self employed) w angli wiecej niz 6 miesiecy ale nigdy nie bylem tutaj swoim samochodem ani zadnym innym polskim. Moja narzeczona chce przyjechac do mnie swoim samochodem zarejestrowanym w polsce na jej ojca i na nią jako wspolwlasciciel. Chce rowniez podjac prace jesli sie uda i starac sie o wyrobienie NIN ale bedzie tutaj MAKSYMALNIE 2 miesiące. Czy w takim wypadku mozemy przyjechac tym samochodem i poruszać się nim przez okres 2 miesiecy? Jeżeli tak to czy ja moge je również prowadzić? Bardzo proszę o odpowiedz

  4. Witam jestem w uk od października i pracuje na LTD i moje pytanie jest takie czy mogę poruszać sie polskim autem do pół roku chce poprostu uzbierać sobie na lepszy samochód i dlatego jeżdzę polskim póki co bardzo proszę o info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *