...
Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Kupiłem zadłużony samochód w UK

jaki samochód w UK
Kupiłem zadłużony samochód w UK. Co jeśli przypadkowo kupisz używany samochód z pozostałym kredytem? Nie chowaj się. Podejmij działania. Oto co możesz zrobić.

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Nowe umowy finansowania samochodu są niezwykle popularne, do tego stopnia, że prawie 90% prywatnych nabywców korzysta z jakiejś formy finansowania zakupu nowego samochodu.

Taka popularność oznacza, że w Wielkiej Brytanii jest ogromna liczba samochodów z niespłaconym kredytem. To zupełnie normalne i oznacza po prostu, że osoba posiadająca samochód nie spłaciła jeszcze kredytu, ale technicznie nie jest właścicielem samochodu, dopóki nie go nie spłaci.

Wiele popularnych form finansowania samochodu nie pozwala na sprzedaż samochodu, dopóki nie spłacisz całości kredytu. Jednak to nie powstrzymuje niektórych osób przed sprzedażą samochodu z pozostałym kredytem, mimo że jest to nielegalne.

W rezultacie wiele osób nieświadomie kupiło używany samochód z zaległym kredytem. Oto, co zrobić, jeśli ci się to przydarzy.

Kupiłem zadłużony samochód w UK co się stanie?

Jeśli kupiłeś samochód i naprawdę nie miałeś pojęcia, że ma zaległe finanse, masz prawo go zatrzymać. Nazywa się to „good title”(link do opisu znaczenia znajdziesz poniżej) i oznacza, że kupiłeś samochód w dobrej wierze bez wcześniejszej wiedzy o problemie.

Jednak firma finansowa, która udzieliła pożyczki, nadal będzie chciała odzyskać pieniądze i może skontaktować się z Tobą w sprawie samochodu. W takich okolicznościach to firma finansowa musi udowodnić, że nie kupiłeś samochodu z „good title”, a nie odwrotnie.

Jednak nadal dobrym pomysłem jest odpowiadanie na każdą wiadomość otrzymaną od firmy finansowej, ponieważ pokazuje, że jesteś uczciwy i chętny do współpracy. Wysyłanie do nich wiadomości

e-mail lub pisanie do nich w celu wyjaśnienia sytuacji jest rozsądnym posunięciem i należy zachować kopie każdej wysyłanej lub odbieranej korespondencji.

Należy dołączyć szczegółowe informacje o tym, kiedy i od kogo kupiłeś samochód, a także inne informacje, takie jak link do ogłoszenia, jeśli nadal istnieje, oraz kopię paragonu lub dowodu sprzedaży.

Powinieneś również skontaktować się z osobą lub firmą, która sprzedała Ci samochód – ale upewnij się, że robisz to w sposób formalny i uprzejmy, zachowując kopie każdej wysyłanej lub odbieranej korespondencji. Może to być jednak trudne, ponieważ gdyby sprzedawca wiedział, że samochód ma zaległe finanse, prawdopodobnie nie będzie łatwo go określić. Podobnie, jeśli kupili samochód od kogoś, kto sprzedał go z zaległymi finansami, mogą być tak samo pogrążeni w ciemności jak ty.

Mówimy tutaj o prywatnych nabywcach, ponieważ zasady mogą być inne dla firm kupujących samochody na sprzedaż lub wynajem.

A jeśli to nie zadziała?

Możliwe, że firma finansowa może nie zaakceptować twojego wyjaśnienia i zażądać dokonania płatności lub zwrotu samochodu. Ponownie, jasna komunikacja jest najlepszą opcją, ale istnieje szansa, że firma będzie się upierać i spróbować odzyskać samochód.

Jeśli tak się stanie i jesteś pewien, że masz prawo własności do samochodu, powinieneś wysłać formalną skargę do firmy finansowej i skontaktować się z Biurem Porad Obywatelskich i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz skonsultować się z prawnikiem, który będzie w stanie doradzić Ci w sprawie działań prawnych mających na celu odzyskanie samochodu lub pieniędzy.

Co się stanie, jeśli dowiem się, że samochód ma zaległe finansowanie, zanim go kupię?

Nie kupuj samochodu i odejdź od zamiaru. Jeśli wiesz, że samochód ma zaległy kredyt i mimo wszystko go kupujesz, jesteś tak samo winny jak sprzedawca i nie masz „good title” do samochodu. Jeśli firma finansowa może to udowodnić, może słusznie odzyskać pojazd.

O ile sprzedawca nie wyrazi zgody na spłatę długu i przedstawi absolutny dowód, że samochód nie ma już zaległego kredytu (a nawet wtedy warto sprawdzić w firmie finansowej), kupowania takiego samochodu należy za wszelką cenę unikać .

Kiedy nie masz "Good Title" do samochodu

Możesz spróbować odzyskać pieniądze od sprzedawcy.

Jeśli kupiłeś od prywatnego sprzedawcy – powiedz mu: „Mam prawo do zwrotu pieniędzy zgodnie z ustawą o sprzedaży towarów z 1979 r., ponieważ nie miałeś prawa sprzedać mi samochodu”.

Jeśli kupiłeś od sprzedawcy/komis (trader)– powiedz mu „Mam prawo do zwrotu pieniędzy na podstawie ustawy o prawach konsumenta z 2015 r., ponieważ nie miałeś prawa sprzedać mi samochodu”.

Jeśli sprzedający jest przedsiębiorcą lub firmą – zapytaj go, czy należy do stowarzyszenia handlowego, które oferuje alternatywne rozstrzyganie sporów (ADR). ADR to sposób rozwiązywania sporów bez wchodzenia na drogę sądową. Możesz skontaktować się bezpośrednio ze stowarzyszeniem branżowym, aby zapytać, jak będzie działał proces ADR. Zanotuj datę, w której zapytałeś sprzedawcę o program – może być potrzebny, jeśli podejmiesz dalsze działania.

Jeśli nie możesz rozwiązać tej sytuacji za pomocą programu ADR, prawdopodobnie będziesz musiał pozwać sprzedawcę do sądu, aby uzyskać zwrot pieniędzy. Wniesienie sprawy do sądu może być stresujące i czasochłonne, dlatego przed podjęciem takiej decyzji należy zasięgnąć profesjonalnej porady.

Pomocne linki

„Good Title” – link 

Citizens Advice – link

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.