Jeśli Twój pojazd brał udział w wypadku drogowym w UK, prawdopodobnie będziesz ubiegać się o odszkodowanie naprawę z ubezpieczenia. W większości kompleksowych polis komunikacyjnych ubezpieczyciele zazwyczaj organizują i opłacają naprawy z polisy ubezpieczenia w autoryzowanych warsztatach.
Niezadowolony z naprawy powypadkowej pojazdu w UK?
Jeśli nie jesteś zadowolony z napraw w swoim pojeździe, pierwszą rzeczą do zrobienia jest poinformowanie firmy ubezpieczeniowej!
Zgodnie z prawem musisz dać oryginalnemu warsztatowi możliwość naprawienia wszelkich problemów, które się pojawiły i z których nie jesteś zadowolony.
Jeśli obszary budzące wątpliwości są nieznaczne, sugerujemy zgłoszenie wątpliwości kierownikowi warsztatu, wyszczególnienie ich i zapisanie ich na piśmie.
Jeśli są poważniejsze, np. niewspółosiowość paneli nadwozia lub niedopasowanie koloru, zleć kontrolę pojazdu niezależnemu inżynierowi.
Zawsze możesz zgłosić skargę do niezależnej instytucji
Jeżeli widzisz, że sprawy przybierają zły obrót zawsze możesz złożyć skargę do niezależnej instytucji, która za darmo przyjrzy się Twojemu problemowi. Instytucji takiej jak: "Financial Ombudsman Services"
„Financial Ombudsman Services” – Rzecznik ds. Finansowych
- naprawa trwała zbyt długo
- jakość prac naprawczych jest słaba
- dalsze uszkodzenia powstały podczas naprawy
- Twój ubezpieczyciel nie naprawił wszystkich szkód
- naprawa nie jest gwarantowana
- nie zapewniono pojazdu zastępczego
- uważasz, że pojazd powinien zostać zezłomowany
Warto tu nadmienić jeżeli już o tym mowa Rzecznik ds. Finansowych to nie tylko problemy dotyczące napraw samochodów. Dzięki nim możesz załatwić szereg innych spraw związanych z finansami.
Na co spojrzy Rzecznik ds. Finansowych
Zanim Rzecznik ds. Finansowych zdecyduje, jak dobrze przeprowadzono naprawę, wysłucha, co Ty i Twój ubezpieczyciel macie do powiedzenia. W większości przypadków może podjąć decyzję na podstawie dostępnych już dowodów, takich jak:
- zdjęcia,
- uwagi dotyczące roszczeń,
- historia naprawy,
- raporty inżynierskie
Jeśli powyższe informacje nie są jasne lub niedostępne, Rzecznik ds. Finansowych może poprosić obie strony o więcej dowodów, takich jak opinia niezależnego eksperta.
Może istnieć niejasność co do tego, kto jest odpowiedzialny za to, co poszło nie tak z naprawami. Jeśli Twój pojazd został naprawiony w warsztacie, z którego skorzystał Twój ubezpieczyciel, Twój ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny.
Ale jeśli sam zorganizowałeś naprawy we własnym warsztacie za zgodą ubezpieczyciela, zwykle nie pociągną ubezpieczyciela do odpowiedzialności za wszystko, co poszło nie tak. Sprawdzą jednak, czy ubezpieczyciel wyjaśnił Ci, że będziesz odpowiedzialny, jeśli coś pójdzie nie tak z naprawą. Jeśli Rzecznik ds. Finansowych uzna, że ubezpieczyciel wyjaśnił to wystarczająco jasno nie obarczy ubezpieczyciela winą.
Jak rozpocząć skargę
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wyjaśnić ubezpieczycielowi, co się stało i dlaczego składasz reklamację. Muszą mieć szansę, aby wszystko naprawić. W przypadku większości skarg muszą udzielić ostatecznej odpowiedzi w ciągu ośmiu tygodni.
Jeśli nie jesteś zadowolony z ich odpowiedzi lub ubezpieczyciel nie odpowie na czas, możesz zgłosić swoją reklamację do Rzecznika ds. Finansowych.
Naprawianie rzeczy
Jeśli Rzecznik ds. Finansowych stwierdzi, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie, poprosi firmę o naprawienie sytuacji. Zwykle wiąże się to z przywróceniem Cię do pozycji, w której byś się znalazł, gdyby coś nie poszło nie tak. Będzie to zależało od charakteru i rodzaju skargi.
Na przykład, jeśli uzna, że wycena Twojego ubezpieczyciela była nieuczciwa, zwykle każe mu ją podwyższyć. Możemy również powiedzieć im, aby dodali do tego odsetki. Lub jeśli Twój pojazd został złomowany bez Twojej zgody, przyjrzy się, jak to wpłynęło na Ciebie.
Zastanowi się również, czy doświadczyłeś cierpienia lub niedogodności w wyniku złego działania firmy i czy należy przyznać odszkodowanie.