Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Odszkodowanie Za Opóźniony Lot Pasażerowie Zagubieni w Gąszczu Skomplikowanych Procedur

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Czy odszkodowanie za opóźniony lot rzeczywiście nam przysługuje? Przepisy Unii Europejskiej jasno mówią, że jeśli lot jest opóźnony powyżej trzech godzin mamy prawo żądać rekompensaty nawet do €600 za opóźnienia.

odszkodowanie za opozniony lot

Jednak prawo jednym, a rzeczywistość drugim, statystyki podają, że tysiące podróżujących walczą o odszkodowanie za opóźnienia lotów, dosłowanie walczą, ponieważ linie lotnicze odrzucają roszczenia twierdząc, że powodem opóźnienia były „nadzwyczajne okoliczności” za które linia lotnicza nie ponosi odpowiedzialności.

Co się dzieje kiedy wniosek o odszkodowanie za opóźnony lot zostaje odrzucony? Zazwyczaj skargę można skierować do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAA – Civil Aviation Authority), ten jednak informuje pasażerów, że ich przypadek został wysłany z powrotem do linii lotniczych, których skarga dotyczy, aby rozpatrzyła wniosek raz jeszcze. Tak więc instytucja, która powinna stać na straży praw pasażerów odbija piłeczkę i to w zasadzie oznacza, że pasażerowie są w punkcie wyjścia.

Nie tak dawno rzecznik CAA oznajmił o nowych wytycznych UE, które są bardziej przejrzyste tzn. kiedy linie lotnicze powiny i nie powinny wypłacać odszkodowań za opóźnione loty, jest więc nadzieja na uregulowanie zaległych roszczeń pasażerów.

Statystyki

Statystyki nie wyglądają zbyt dobrze dla tych, którzy chcą skarżyć linie lotnicze za opóźnone loty. CAA podaje, że około 20.000 wniosków oczekuje w kolejce na rozwiązanie, jest to liczba wniosków z zaledwie tego roku i jest sześciokrotnie wyższa z ubiegłego roku 3.200. Duża liczba tych skarg pochodzi z ubiegłych lat. Dane takie nie napawają optymizmem tych, którzy doświadczyli podróży z opóźnieniami i pozostawiają dużo do myślenia tym, którzy w przyszłości będą chceili walczyć o swoje prawa.

Odszkodowanie za opóźniony lot światełko w tunelu

Psażerowie którym nie pozostawia się wyboru coraz częściej decydują na oddanie sprawy do sądów małych roszczeń. Przykładem jest June Kim Brittain l 61, oraz jego żona Sue l 55. Małżeństwo to wygrało spór z liniami lotniczymi Monarch. Linie lotnicze z automatu odrzuciły ich roszczenie twierdząc, że ich wniosek o odszkodowanie nie może zostać pozytywnie rozpatrzony, ponieważ lot był opóźniony przez usterki techniczne. Tak więc Pan i Pani Brittain z Whythall, skierowali sprawę do sądu małych roszczeń, gdzie sędzia zasądził na ich korzyść £430 plus koszty sądowe.

Odszkodowanie za opóźniony lot
  1. Odszkodowanie jest możliwe jeśli lot odbywał się na terytorium UE, lub do UE, obsługiwała go linia lotnicza z UE, jest opóźniony o więcej niż trzy godziny w ramach rozporządzenia (WE) 261/2004.
  2. Wysokość odszkodowanie to 250 € dla lotów między portami UE do 930 mil lub mniej, 400 € dla lotów między 930 a 1860 mil i € 600 dla innych podróży.
  3. O odszkodowanie można wystąpić wstecz do lutego 2005 roku.
  4. Nawet jeśli linia lotnicza nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia – na przykład, były ekstremalne warunki pogodowe uniemożliwiające lot – nadal ma obowiązek opieki nad pasażerami. Powinna one zapewnić żywność i napoje, rozmowy telefoniczne, a nawet hotel w razie potrzeby.
  5. Jeśli ponieśliśmy wydatki z własnej kieszeni w związku z opóźnieniem, należy zachować dowody aby móc później żądać zwrotu wydatków od linii lotniczej.
  6. Aby pomóc wyjaśnić co jest a co nie jest nadzwyczajną okolicznością opóźniającą lot. Komisja Europejska opublikowała listę nadzwyczajnych okoliczności w kwietniu 2013 r, listę przygotowano na podstawie rozmów międzynarodowych państw członkowskich UE ( Organów wykonawczych). Jednak lista ta nie jest prawnie wiążąca, więc pasażerowie mogą nadal pozywać linie lotnicze do sądu.
  7. Nawet jeśli wynikły nadzwyczaje okoliczności, linia lotnicza będzie musiała wykazać, że podjęła wszelkie należyte starania w celu zminimalizowania czasu opoźnienia lotu.

Pozostaje więc nam wszystkim życzyć wysokich punktualnych lotów, a jeśli już przydarzy nam się utknąć na europejskim lotnisku oby opóźnienie było na tyle krótkie, aby umożliwiło nam możliwość odzyskania rekompensaty za opieszałość przewoźnika, który zorganizował nam taką a nie inną podróż.

 

 

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *