POZYCZKA W UK
Reklama
Reklama

Moja wyspa UK-2012 trzęsienie ziemi w wielkopolskim Żerkowie

Spis Treści

Żerków w Wielkopolsce stał się obiektem zainteresowania mediów w Polsce i na świecie . Jak podają media trzęsienie ziemi miało siłę 4 stopni w skali Mercallego. Wstrząsy rzekomo wystąpiły na głębokości 8 km i odczuwalne były w okolicach Środy Wilekopolskiej i Jarocina.Kiedy mieszkańcy zauważyli drgania budynków, wybiegali z domów w panice .

Jak podaje Wikipedia ostatnie duże trzęsienia w Polsce pojawiały się około 150-200 mln lat temu. Wtedy to dochodziło do zmian tektonicznych głównych masywów górskich Sudetów i Gór Świętokrzyskich ,w wyniku czego powstały uskoki , zręby i rowy tektoniczne.

 

Trzęsienia ziemi w Polsce nie mają charakteru typowych trzęsień są spowodowane przez osiadanie wyrobisk górniczych.

Nie mniej jednak zdarzenie to poruszyło mieszkańców Żerkowa , którzy opisują to tak jak jedna z mieszkanek

cyt:

„Leżałam sobie na tapczanie i nagle nastąpił huk , łóżko mi pływało to na lewo to na prawo. Pomyślałam ,że jedzie duży samochód.Całe trzęsienie trwało około 3s,sąsiedzi wybiegli na drogę .Dzwoniłam do znajomych czy u nich też tak się dzieje.Okazało się ,że te wstrząsy były też w okolicznych miejscowościach. W Żerkowie te wstrząsy były mocne chodziła cała podłoga.” 🙂

 

No cóż całe to zdarzenie pozostawia wiele do dyskusji , kto zawinił Kopalnie które nie zabezpieczyły w dostateczny sposób starych wyrobisk , czy Mayowie którzy przewidzieli koniec świata lecz dokładnie miejsca gdzie się rozpocznie.

Z całym zdecydowaniem mogę stwierdzić,że dla mieszkańców Żerkowa to był przez momemnt koniec który trwał kilka sekund.

 

Enhanced by Zemanta

Uważasz, że informacje za pomocne?
Podziel się

Ostatnie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *