Rejestracja polskiego auta w UK. Ktoś może zapytać, ale, po co rejestrować polskie auto w UK skoro mam je już zarejestrowane w Polsce, mam ubezpieczenie i tak dalej?
Przyjrzyjmy się przez chwilkę temu przez pryzmat brytyjskich przepisów. Mówi się o swobodnym poruszaniu po drogach UK przez okres 6 miesięcy od chwili przybycia, dowodem ma być rzekomy bilet z promu, inne teorie głoszą okres 3 miesięcy, które są prawdziwe a które nie? Czy chcesz zdać się na opinię innych, czy też poznać fakty, a później zdecydować, co zrobić dalej? Nie będę Cię przekonywał o tym, co jest słuszne, nie mam takich intencji, po więcej informacji na ten temat odsyłam tutaj, uważam, że jeśli to czytasz to jesteś jednym z tych, którzy już podjęli decyzję o rejestracji polskiego auta w UK.
Do napisania kilku zdań na ten temat zainspirowała mnie historia mojego dobrego znajomego Piotra, który nie tak dawno był poddany procesowi rejestrowania polskiego auta w UK. Wielkie podziękowania dla niego za rozmowę i informacje oraz źródło informacji.Jego auto BMW rocznik 2000 zostało zarejestrowane bez dodatkowych dokumentów jak certificate of conformity, jeśli Twoje auto jest wyżej rocznikiem zarejestrowanie auta w UK bez tego dokumentu może okazać się niemożliwe.
Jeśli nie posiadasz certificate of conformity możesz takie uzyskać w odpowiedniej instytucji kosztuje to jednak nawet do 150 gbp o to jak i gdzie uzyskać ten dokument poproś DVLA o więcej informacji. Lecz to jeszcze to nie koniec może się również okazać, że po sprawdzeniu certificate of conformity Twoje auto nie będzie spełniało warunków do zarejestrowania w UK i będzie musiało przejść dodatkowe testy w VCA, które też kosztują.
Czekać Cię będzie również szereg innych zmian w aucia jak wymiana licznika, przednich lamp oraz światła przeciwmgielne. Kiedy skontaktujesz się z DVLA prześlą do Ciebie formularze oraz instrukcje co i jak zrobić, potraktuj więc zatem ten wpis jako źródło pierwszej informacji a nie jako poradnik. Po więcej informacji odsyłam na stronę gov.uk gdzie uzyskasz wszelkie potrzebne informacje. Zanim przystąpisz do rejestracji auta w UK rozważ czy jest to dla Ciebie opłacalne.
Tak swoją drogą, jeśli prawo brytyjskie nakłada na nas obowiązek rejestracji aut europejskich, kiedy planujemy tu zostać to, po co w ogóle je rejestrować? Czy nie lepiej jest kupić auto tutaj i uniknąć całej tej hecy. Wszystko do tej pory, rozchodziło się o koszty ubezpieczenia, z chwilą, kiedy zarejestrujemy auto tutaj będziemy zobligowani kupić ubezpieczenie według brytyjskich stawek, a to już nie wygląda tak kolorowo.
Lecz jednak mimo wszystko nadal pozostajesz przy rejestracji swoich polskich czterech kółek w UK zobacz jak wygląda proces rejestracji polskiego auta w UK.
DVLA
DVLA musimy zamówić dokumenty najlepiej jest to zrobić dzwoniąc pod numer 03003305797, (dokumenty rejestracyjne dla nowych aut V55/4, auta używane V55/5) więcej informacji na ten temat patrz link Kliknij tutaj.
REVENUE
Czas oczekiwania na dokumenty możemy wykorzystać kontaktując się z Revenue – Imort Cars Department Tel 0845 010 9000, lub online LINK TUTAJ prosząc o potwierdzenie opłacenia cła w rodzimym kraju. W większości przypadków Revenue nie ma z tym problemu, wiedzą, że Polska jest w UE i, że auto tam zarejestrowane miało opłacony podatek celny. Jednak to, na co powinniśmy zwrócić uwagę to podając w Revenue, datę kiedy auto przybyło do UK. Pamiętajmy mamy 14 dni na przerejestrowanie auta od chwili przyjazdu do UK, jeśli podamy do Revenue datę wcześniejszą może zostać nałożona kara.
DOKUMENTY
Mamy już załatwione DVLA (czekamy na dokumenty), mamy Revenue czas na sprawy techniczne. Nasze polskie auto, aby mogło zostać zarejestrowane w UK musi przejść pozytywnie MOT, certyfikat MOT będziemy zobligowani dołączyć do zwrotnie wysyłanych dokumentów z DVLA. Podczas testu MOT polskie auto powinno mieć nakładki na lampy.
- Formularz DVLA
- Potwierdzenie opłacenia cła z Revenue
- Polski dowód rejestracyjny auta, ( jeśli napiszemy podanie DVLA zwróci nam polski dowód rejestracyjny)
- Dokument tożsamości
- Potwierdzenie adresu zamieszkania (wyciąg z banku etc.)
- Czek na kwotę odpowiadającą rejestracji auta w UK, w przypadku aut używanych jest to kwota 55GBP + opłata za Tax Road w zależności od pojemności auta, którą możesz sprawdzić tutaj. Jeśli nie posiadamy czeków możemy poprosić o dokonanie płatności za pośrednictwem poczty [Postal Order].
Po wykonaniu wszystkich czynność w przeciągu 10 dni roboczych powinniśmy otrzymać Log Book wraz z tablicami rejestracyjnymi i w tym momencie możemy już zakupić ubezpieczenie dla naszego auta. Krążek opłaty podatku drogowego „Tax Road” może przyjść w tym samym czasie lub później, dowód tożsamości powinien do nas wrócić po około 1 miesiącu.
Pamiętać należy o jednym, w trakcie procesu rejestracji nie wolno poruszać się tym autem po drogach, jeśli zatrzyma Cię policja auto wyląduje na parkingu, nałożona zostanie również kara.
Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że powyższy wpis ma tylko charakter informacyjny i nie może posłużyć za poradnik. Po więcej informacji odsyłam na stronę gov.uk
Na koniec chciałbym również serdecznie podziękować Panu Łukaszowi za podzielenie się z nami informacjami na temat rejestracji polskiego auta w UK 🙂
Jedna odpowiedź