Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Steve Jobs

Znajdziesz tutaj:

loan finder

 

Image representing Steve Jobs as depicted in C...

Można by się spierać o to, czy produkty Apple rzeczywiście wprowadziły rewolucję w świecie nowoczesnych technologii, czy były idealnie promowanymi gadżetami. Nie da się jednak ukryć, że Wielki Innowator – jak nazywano Jobsa – potrafił wyczuć, czego chcą ludzie. Lub po prostu sprawiał, że uwierzyli, i ten czy inny gadżet jest im naprawdę potrzebny….

Charyzmatyczny, ale bardzo wymagajcy, czasem wręcz nieuprzejmy i kłótliwy. Bezkompromisowy, wizjonerski, ale nie nieomylny. Byłemu prezesowi Apple przypisać można było wiele cech. Nie można mu jednak odmówić tego, i potrafił trzymać się swojej wizji produktu i sprawił, że na jego punkcie oszalał cały świat.

Był rok 1976. Microsoft właśnie rozpoczyna swoją wielką przygodę w świecie oprogramowania. Tymczasem w garażu jednego z domów w kalifornijskim Cupertino, dwóch mężczyzn – Steve Jobs i Steve Woźniak – pracowało nad pierwszym komercyjnym produktem firmy Apple Compuer Inc. Byłot rudno  zdobyć potrzebną im gotówkę, Jobs sprzedaje swojego dostawczego Volkswagena. Między innymi dzięki temu rozpoczyna się sprzedaż komputera Apple 1. Prostą maszynę  musieli złożyć sami. Nie miała ona ani monitora, ani klawiatury. Dziwnym trafem została także wyceniona na 666,66 dolarów.

Kolejna maszyna firmy – zaprezentowana w 1977 roku komputer Apple II – była już hitem. Przy okazji okazało się, że Jobs potrafił bardzo dobrze ocenić potencjał raczkujcych technologii. Już wtedy wieszczy on, że w przyszłości wszyscy korzystać będziemy z komputerowej myszki i interfejsu graficznego, a nie tekstowego.

„W tamtych czasach, z całą pewnością nie mieliśmy pojęcia, że komputer osobisty będzie któregoś dnia miał wystarczająco dużo pamięci, by przechować w niej piosenkę lub film” – wspomina Steve Woźniak. Mimo to, dziś uważa się,ż e obaj panowie rozpoczeli w roku 1977 komputerową rewolucję. Kontynuowano ją, wydając takie produkty jak Apple IIe (poprawiona wersja drugiej maszyny firmy) i Apple III.

Fortuna nie mogła jednak sprzyjać Jobsowi zawsze i wszędzie. Pod koniec 1985 roku, w wyniku wewnętrznych sporów w firmie, Wielki Innowator zostaje odwołany z funkcji szefa oddziału Macintosh.

 

Steve Jobs while presenting the iPad in San Fr...

„Praca wypełni dużo czasu naszego życia, więc jedynym sposobem, by być w pełni zadowolonym jest robienie tego, co uważamy za świetną robotę. Natomiast jedynym sposobem wykonywania świetnej roboty, jest kochanie tego, co robimy” – Steve Jobs

W ciągu następnych dziesięciu lat Jobs wkracza na zupełnie nowe terytorium. Przy okazji próbuje też rozpocząć nową karierę w świecie komputerów. Czas pokazał, i nie zawsze udawało mu się osiągnąć sukces, choć na pewno ma on wyjątkowego nosa do biznesu. Pieniądze zarobione do tej pory pozwoliły Jobsowi w roku 1985 założyć firmę NeXT Computer Inc.

Ta druga zdobyła jednak spore grono fanów. Realia rynkowe, koszt obu maszyn, okazały się jednak bezlitosne dla biznesu. W roku 1993 NeXT rezygnuje z produkcji sprzętu i zaczyna tworzyć oprogramowanie takie jak OPENSTEP czy WebObjects. W przyszłości OPENSTEP miał stać się bazą dla systemów operacyjnych Mac OS X.

Wielkim sukcesem okazało się natomiast wykupienie firmy The Graphics Group, której nazwę zmieniono na dziś wszystkim dobrze znane Pixar. Oryginalne plany zakładały, że będzie ona zajmowała się tworzeniem podzespołów komputerowych z najwyższej półki. Na szczęście dla Jobsa, nie udało się ich zrealizować. Strzałem w dziesiątkę okazało się dopiero podpisanie umowy z Disneyem. Animacje takie jak Toy Story, Potwory i Spóka, Gdzie jest Nemo?, Auta czy Ratatuj okazały się wielkimi przebojami kinowymi.

To jednak firma NeXT sprawia, że Jobs znów zawita w sieci  korporacj, z której odszedł dziesięć lat wcześniej. Właśnie Apple w roku 1996 wykupiło NeXT za 429 milionów dolarów. Natomiast Jobs, w ciągu dwunastu miesięcy zaczą rzdzić firmą majc w logo nadgryzione jabłko.

 

English: Rest In Piece Steven, Mahalo. faceboo...„Nie interesuje mnie bycie najbogatszym człowiekiem na cmentarzu… kładzenie się w nocy do łóżka, wiedząc, że zrobiliśmy coś cudownego… to jest rzecz, która ma dla mnie znaczenie.”  Steve Jobs

Dalsza część tej historii jest już dobrze znana. Od początku XXI wieku Apple pod przewodnictwem Jobsa zaczyna się rozpędzać, by obecnie stać się najbardziej wartościową firmą świata.

Udało jej się to osiągnąć między innymi dzięki takim produktom jak zaprezentowany w roku 1998 iMac. Prawdziwym przebojem okazały się jednak iPod i iTunes, które równie pokazano w 2001 roku. Choć odtwarzacz plików mp3 firmy Apple nie był pierwszym tego typu produktem na rynku, to właśnie on podbił serca i umysły konsumentów na całym świecie. Można jedynie snuć teorie na temat tego, czy byłoby to możliwe bez usługi iTunes, która całkowicie zmieniła oblicze branży muzycznej. Piosenki sprzedawane za dolara? Niemożliwe stało się możliwym.

Paradoksalnie czas największych sukcesów Apple pokrywa się z okresem, kiedy Steve Jobs zmaga się ze śmiertelną chorobą. W 2004 roku przeszedł pilną operację usunięcia guza trzustki. W liście do pracowników firmy napisał, że nowotwór został wykryty na czas i właściwie wycięty.

Jednak rak trzustki należy do tych o najwyższej śmiertelności. Z czasem pojawiły się przerzuty na wątrobę – w kwietniu 2009 roku Jobs przeszedł zabieg przeszczepu tego narządu.

Był to jednak okres, kiedy zdrowie pozwalało mu jeszcze na efektywną pracę. W 2007 roku rynek ujrzał iPhone’a. Oczywiście wcześniej istniały już smartfony, jednak to premiera produktu Apple wyznaczyła nowy standard na rynku. iPhone stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej kupowanych urządzeń tego typu na świecie, a inni producenci ustawili się w pozycji tych, którzy chcą dogonić firmę  Jobsa.

Wizjonerstwo Steve’a Jobsa widoczne było nawet w przypadku produktów, które zdaniem niektórych nie miały prawa podbić rynku. Mowa tu o najnowszym przeboju Apple – tablecie iPad. Urządzenie swą oficjalną premierę miało w styczniu ubiegłego roku. Od tego czasu żadnej z konkurencyjnych firm nie udało się stworzyć produktu, który byłby w stanie odnieść taki sukces.

Steve Jobs powiedział kiedyś:

Co jakiś czas pojawia się rewolucyjny produkt i wszystko zmienia. Człowiek może się uważać za szczęśliwca jeżeli pracuje przy takim produkcie choć raz w swojej karierze. Apple ma wielkie szczęście mogąc dać światu kilka takich produktów.

Jeśli to prawda, to Jobs mógł uważać się za człowieka szczęśliwego. Nikt w tej branży nie zdobył tak wielu równie spektakularnych sukcesów w tak krótkim czasie.

Cytaty wykorzystane w tekście pochodzą z bloga The Wall Street Journal.

 

Steve Jobs at the WWDC 07


 

 

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *