Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Promy – Opóźnienia promu a Twoje prawa

Znajdziesz tutaj:

loan finder

To może być bardzo frustrujące kiedy Twój prom się opóźnia. Dzięki regulacjom EU masz prawo do rekompensaty w pewnych okolicznościach. Powinieneś również spodziewać się posiłków jeśli byłeś zmuszony czekać. Firma zarządzająca promem jest zobligowana do poinformowania Ciebie o odwołaniu promu 30 minut przed odpływem oraz dalszym informowaniu o następnych przygotowaniach.

Co powinieneś wiedzieć

Przed podróżą miej pewność, że masz adekwatne ubezpieczenie podróżne włączając odwołanie i ograniczenie odpowiedzialności w przypadku powstania problemu.

Monitoruj raporty pogodowe przed wejściem sprawdź aby mieć pewność czy prom nie został odwołany, lub jest opóźniony.

Jeśli nie możesz rozwiązać problemu z operatorem promu możesz wtedy przekierować sprawę do ABTA do niezależnego rozpatrzenia.

Prom odwołany

Kiedy żegluga jest odwołana z powodu warunków pogodowych, warunki pływowe, nieprzewidziane przyczyny operacyjne lub techniczne lub inne okoliczności [w zasadzie gdzie stosuje się „siłę wyższą”] operator ma obowiązek oddać Ci pieniądze jeśli zdecydujesz się znaleźć inne rozwiązanie podróży.

Bądź świadomy

Musisz zostać poinformowany o każdym opóźnieniu 30 minut przed zabukowanym odpływem oraz szacunkowym odpływem i przypływem najszybciej jak to możliwe.

Akcja przemysłowa

W przypadku strajku lub blokadą portu lub podobnych przypadków Twój operator promu jest zobowiązany do zwrotu opłaty za prom.

Opóźnienia promu

Zgodnie z regulacjami (EU) No 1177/2010 prawa pasażerów promu są prawnie chronione przez Unię Europejską. Jeśli Twój prom jest opóźniony lub odwołany jesteś uprawniony do pomocy a w szczególnych okolicznościach do rekompensaty.

Wyjątki

 • Jeśli statki przewożą mniej niż 12 pasażerów.
 • Statek z załogą do 3 osób.
 • Odległość kursu wynosi mniej niż 500 metrów w jedną stronę.
 • Rejsy spacerowe i krajoznawcze.

Żywność i picie

Jeśli Twój prom jest opóźniony więcej niż 90 minut, operator promu musi dostarczyć posiłki

 • 90 minut oraz co 90 minut lekki bufet.
 • 4 godziny lekki posiłek
 • 8 godzin gorący posiłek

Alternatywny prom

Operator promu jest zobowiązany przedstawić Tobie alternatywny wybór biorąc pod uwagę najwcześniejszy dostępny prom lub zwrócić pieniądze w ciągu siedmiu dni.

Zakwaterowanie

Jeśli Twój prom jest opóźniony lub odwołany w nocy i nie masz alternatywnego a przed Tobą nocne oczekiwanie operator promu musi dostarczyć zakwaterowanie za darmo. Może być to na promie lub na brzegu. Jeśli na brzegu transport musi być dostarczony również. Zakwaterowanie podlega limitom i jest to 80 Euro za noc maksymalnie 3 noce.

Jeśli problem jest wywołany warunkami pogodowymi stwarzającymi zagrożenie życia na pokładzie lub bezpieczeństwo rejsu wtedy operator promu nie jest zobligowany wypłacić rekompensatę lub dostarczyć zakwaterowanie.

Rekompensaty

Jesteś uprawniony do zwrotu 25% wartości biletu jeśli opóźnienie wynosi:

 • 1 godzinę dla podróży trwającej do 4 godzin.
 • 2 godziny dla podróży trwającej od 4 – 8 godzin.
 • 3 godziny dla podróży trwającej od 8 – 24 godzin.
 • 6 godzin dla podróży trwającej powyżej 24 godziny.

Jeśli opóźnienie jest zdublowane i powyżej masz prawo do rekompensaty 50% wartości biletu.

Jeśli posiadasz bilet powrotny rekompensata będzie kalkulowana na bazie kursu którego dotyczy opóźnienie. Jeśli cena biletu nie jest podzielona na kurs w tę i z powrotem rekompensata będzie kalkulowana na bazie połowy ceny biletu opłaty całkowitej.

Czas zwrotu opłaty

Operator promu musi zwrócić rekompensatę w przeciągu jednego miesiąca od złożenia aplikacji. Rekompensata musi zostać wypłacona w postaci gotówki jeśli to zaznaczysz w aplikacji, inaczej rekompensata może zostać wypłacona w postaci kuponu na przyszłe podróże włączając elastyczność i ważność oraz kierunki. Jeśli kwota rekompensaty wynosi 5 Euro operator promu nie jest zobowiązany wypłacić rekompensatę.

Ubezpieczenie

Miej pewność jeśli podróżujesz masz ubezpieczenie podróżne. Pokryje to wszelkie koszty w przypadku opóźnienia lub odwołania Twojej podróży. Jeśli złożysz roszczenie z Twojego ubezpieczenia podróżnego i sprawa nie zostanie rozstrzygnięta satysfakcjonująco dla Ciebie możesz przekierować sprawę do niezależnej organizacji którą jest Ombudsman Service, która przyjrzy się Twojej sprawie i przedstawi za darmo decyzję co będzie wiążące dla firmy ubezpieczeniowej.

Proces reklamacji

Operator promu musi przyjąć reklamację oraz poinformować konsumenta o tym fakcie.

Problem z reklamacją

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany z procesu lub odpowiedzi reklamacji możesz skierować skargę do ABTA. ABTA jest darmowym serwisem przetwarzającym skargi w zakresie promów dla pasażerów przyjeżdżających i wyjeżdżających z Anglii i Walii.

Jeśli kupiłeś prom we Francji

Jeśli zakupiłeś wycieczkę we Francuskiej Agencji Podróży i nie jesteś usatysfakcjonowany z odpowiedzi na Twoją reklamację dotyczącą promu możesz skontaktować się z odpowiednikiem ABTA, organizacja ta nazywa się SNAV.

Znajdź najlepsze prawa dla siebie

Poniżej znajduje się kilka linków gdzie będziesz mógł poszukać pomocy w sprawie pomocy dotyczącej rozwiązania sporu z operatorem promu. Powodzenia.

DFDS Seaways

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *