...
Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Rezydentura w UK co z Polakami Brexit co dalej

Rezydentura w UK, Brexit stał się faktem dla tych którzy z zaciekawieniem przyglądali się całej kampanii związanej z referendum zauważyli, że w głównej mierze skupiała się na imigracji oraz tym co w relacjach w UE najgorsze. Co z Polakami? Czy rezydentura w UK to jedyne wyjście aby pozostać w Wielkiej Brytanii?

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Brexit Definicja

W woli wyjaśnienia dla tych z Was, którzy nie wiedzą co to jest Brexit – „British Exit from European Union”, oznacza on po prostu wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na całego, więcej niż połowa Brytyjczyków biorących udział w głosowaniu zdecydowała, że nie chce już dłużej przynależeć do wspólnoty europejskiej, choć większość z nich w wypowiedziach nie miała bladego pojęcia co to w ogóle będzie oznaczało dla ich kraju i teraz kiedy jest już po chcieliby zmienić zdanie. Rozgłosu nabrała również petycja ponownego referendum pod którą podpis złożyło ponad 4 miliony osób i nad którą brytyjski parlament będzie obradował 5 Września 2016.

Rezydentura w UK

Jakie będą następne kroki w sprawie wyjścia UK z EU? Temat ten z pewnością wyjaśni nowy premier Pani Theresa May. Czy Theresa May będzie drugą żelazną damą? Z jednym się z nią zgadzam kiedy kilka lat wstecz wspominała o rezygnacji z zapisów UE dotyczących prawa i porządku. Chodziło w głównej mierze o deportacje z UK obywateli UE. Zarzucała wtedy krajom europejskim, że Wieka Brytania ponosi ogromne koszty egzekwując nakazy aresztowań i deportacji za przestępstwa niskiej wagi jak na przykład przywłaszczenie taczki za 150 PLN.

Co z Polakami w UK?

Powróćmy jednak do rezydentury. Domyślam się, że wielu rodaków już w tej chwili śpi spokojnie nie martwiąc się o wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej. Przygotowali się do tego już długo przed tym, aplikując o obywatelstwo i rezydenturę w UK „Mądry Polak przed szkodą”. Dzięki temu zachowają swoje prawa do pozostania w UK po tym jak w efekcie finalnym Wielka Brytania na stałe zamknie granice dla tych, którym swobodne podejmowanie pracy w UK gwarantowało porozumienie z UE, dla tych którzy do tej pory nie posiadają rezydentury ani obywatelstwa jest też dobra wiadomość.

Nie tak dawno na stronie rządowej ukazało się oświadczenie gdzie czytamy, że status rezydentów UE w UK będzie odpowiednio chroniony. Według tego jak dalej czytamy dla tych którzy kontynuowali w UK swój pobyt przez 5 lat nie ma obowiązku występowania o dodatkowy certyfikat rejestrujący, natomiast ci którzy kontynuowali swój pobyt w UK przez okres 6 lat nadal występuje możliwość ubiegania się o obywatelstwo. Nie może być chyba lepszej wiadomości na koniec dnia jak ta.

Dezinformacja

Jeszcze nigdy dezinformacja nie wywarła we mnie takiego zdenerwowania jak w tym przypadku, a u Ciebie? Pozostaje tylko wciąż pytanie w jaki sposób będzie weryfikowany ten 5 letni pobyt o tym chyba też dowiemy się wkrótce. Pozostając przy tym jeszcze przez chwilę nie uważasz, że tego rodzaju oświadczenie jest też swego rodzaju reakcją rządu na poprzedni komentarz dotyczący petycji którą podpisało tyle osób? Może to tylko zbieg okoliczności a może jednak pójście po rozum do głowy.

Ja wciąż mimo wszystko zadaję sobie pytanie czy do wyjścia Wielkiej Brytanii dojdzie? I kiedy to nastąpi? Obecnie Dawid Cameron podał się do dymisji twierdząc, że nie jest w stanie kontynuować przywództwa w kierunku którym zmierza jego kraj nie zapominajmy, że to jego pomysłem było referendum i teraz kiedy społeczeństwo brytyjskie nie chce już dłużej być zależne od pomysłów polityków z Brukseli kapitan ucieka ze statku pierwszy. Miły gest, który usłyszałem z jego strony to nawoływanie do zaprzestania prześladowania Polaków. Pamiętamy akcje które miały miejsce zaraz po głosowaniu, napisy na domu polonijnym, nawoływania do opuszczenia przez Polaków terytorium Wielkiej Brytanii i mniej przyjemne sprawozdania polskich dzieci ze szkoły kiedy usłyszały, że muszą teraz opuścić Wielką Brytanię – „You’re not British” – mówiono.

Pozostanie w tym kraju

Teraz po zmianach pozostawia wiele pytań, jednym z nich jest co należy zrobić aby w nim pozostać? Masz do wyboru kilka opcji:

  1. Przyglądać się temu co wydarzy się na jesień, jakie decyzje zapadną w rządzie brytyjskim i czy uruchomiony zostanie artykuł 50.
  2. Wystąpić o obywatelstwo brytyjskie
  3. Wystąpić o rezydenturę w UK

Pierwsza opcja niezbyt mnie przekonuje z jednego powodu – lepiej kopać studnię kiedy nie ma ognia. O głosowaniu za wyjściem lub pozostaniem słyszeliśmy już dawno i jeśli łudziłeś się że nic się nie zmieni to się zdziwiłeś jak ja w pewien piątkowy poranek kiedy zobaczyłem wyniki referendum.

Myślałem sobie wtedy dlaczego tak się stało, przecież to niemożliwe. Podobnie myślało wielu moich znajomych, współpracowników Polaków i Brytyjczyków. Nie mogli uwierzyć w to co się stało ale należy myśleć i planować już dalej z tego miejsca.

Może Brytyjskie Obywatelstwo?

Brytyjskie obywatelstwo jest następną opcją która ochroni przed opuszczeniem Wielkiej Brytanii. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie i wymagające spełnienia kilku warunków w tym między innymi posiadania rezydentury, zdania egzaminu ustnego i pisemnego dużo nauki czeka i wydatków, czas najwyższy już zacząć. Należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden element zaskoczenia jakim jest przeciążenie departamentu imigracyjnego domyślam się, że inne nacje też już ruszyły szturmem starając się o brytyjskie obywatelstwo, czas nagli.

Ostatnią z opcji moim zdaniem najmniej kosztowną i najbardziej realną jest rezydentura w UK. Występując o rezydenturę uchronisz się przed wydaleniem a jednocześnie przygotujesz podłoże pod obywatelstwo w przyszłości. Jednym z wymogów tych dwóch powyższych jest pobyt w UK przez 5 i 6 lat. Pamiętaj, że nie wystarczy powiedzieć – Tak byłem tu 5 lat, będziesz musiał udowodnić, że przez tych pięć lat tu byłeś, pracowałeś, płaciłeś podatki i nie spędziłeś więcej niż 6 miesięcy poza terytorium Wielkiej Brytanii.

Podejmij Działania

Jakie działania podejmiesz to zależy od Ciebie, nawiązując do oświadczenia rządu zanosi się na to, że pozwolą nam zostać, oby to tylko nie była gra polityczna, która ma uchronić brytyjskie finanse. Możesz poczekać aby przekonać się czy twoja krwawica i czas spędzony na obczyźnie z dala od bliskich nie pójdzie na marne.

Aplikując o rezydenturę w UK będziesz miał do wyboru dwie drogi. Pierwsza ta tańsza i pełna znaków zapytania oraz druga droższa i spokój ducha. Przy tej pierwszej mam na myśli samodzielne wypełnienie wniosku który możesz pobrać [Tutaj], opłata około £65 i zdjęcia około £20. Jeśli uda się za pierwszym razem to dobra Twoja otrzymasz decyzję i do 10 dni po otrzymaniu decyzji kartę rezydenta. Wypełniając aplikację samodzielnie będziesz potrzebował informacji jak to zrobić, tu możesz posłużyć się poradami osób które już to zrobiły i kartę otrzymały dobrze jest uczyć się na błędach innych. Pomocny może być również ten krótki film KLIKNIJ TUTAJ. Pamiętaj, że opłata musi być uiszczona drugi raz jeśli Twój wniosek o rezydenturę zostanie odrzucony z powodów ogólnie nam znanych jednym z nich może być źle wypełniony lub niekompletny. Przemyśl zatem dobrze co i jak trzeba zrobić aby wniosek wypełnić prawidłowo tak aby na pierwszym razie się skończyło inaczej będzie to kosztowało znacznie więcej niż 65 a jeśli dotyczy to rodziny na przykład czteroosobowej to wszystko mnożymy przez 4.

Profesjonalna Pomoc

Jest i druga droga poszukaj profesjonalnego doradcy imigracyjnego, który zajmuje się prawem imigracyjnym, musimy pamiętać, że tego rodzaju usługi są regulowane w UK i nie każdy może to robić ale przynajmniej Ty masz spokój i pewność, że zostanie to zrobione fachowo. W tym przypadku musisz wziąć pod uwagę jedną rzecz, że nawet profesjonalni doradcy nie będą mogli Tobie pomóc jeśli nie spełniasz warunków. Jednym z nich jest 5 letni pobyt w UK, podatki, praca, zamieszkanie itp. Jeśli uważasz, że nie kwalifikujesz się odpuść tę drogę i oszczędź kasę bo mówimy tu o setkach funtów. Stawki zaczynają się już od £650 a kończą w zależności od tego gdzie mieszkasz w UK, może to być nawet ponad £1000.

Co zrobić aby sprawdzić, zweryfikować jakie mamy możliwość, szanse przyznania rezydentury? Może dobrze byłoby skorzystać z pierwszego kontaktu z doradcą imigracyjnym bez zobowiązań. Kto pyta nie błądzi a przynajmniej coś to rozjaśni. Poniżej załączam link do strony gdzie będziesz mógł to zrobić.

Kategoria:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *