Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Zorza Polarna Polar Lights Aurora

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Zorza Polarna Polar Lights Aurora 2012 związek przyczynowy burza słoneczna w wyniku której powstaje widoczna zorza polarna , która była widoczna w Wielkiej Brytanii w marcu 2012.

 

Zorza polarna(polar lights,aurora) powstała w wyniku burzy słonecznej ,jest zjawiskiem naturalnym spowodowanym przez wysokoenergetyczne cząstki gazu wyrzucane wskutek burzy słonecznej (solar storm) w kierunku ziemi ziemi.

W jaki sposób aktywność słońca powoduje efekty na ziemi w postaci zorzy polarnej (aurory , polar lights). Najlepszym przykładem jest zdjęcie (oraz video) poniżej obrazujące powstawanie zorzy polarnej.
Rozbłysk słoneczny i wybuch wyrzucają miliardy odcieni gorących uwolnionych cząstek gazu który zmierza w kierunku atmosfery ziemskiej. Cząstki przyciągane przez pole magnetyczne wchodząc w atmosferę powodują zorzę polarną.

Jaki skutek mogą wywołać burze słonecze na ziemi

Niektóre z cząstek uderzjących o ziemię są łagodne w skutkach takie jak Aurora Borealis i Australis.Mogą one jednak powodować zakłucenia w pracy urządzeń na ziemi.Geomagnetyczne burze , często okreslane jako burze słoneczne występują w północnej lub połódniowej części globu i są widoczne na niższych szerokosciach geograficznych .Jako takie mogą siać długotrwałe spustoszenie w infrastrukturze na całym świecie .Raport Amerykańskiej Akademii Nauk z 2008 roku podaje ,że ekstremalna burza słoneczna może spowodować szkody nawet na 2 biliony dolarów rujnując jednocześnie komunikację na całej ziemi.

Dlaczego tak wiele słyszymy o burzach słonecznych (solar storm ).

Słońce przechodzi cykle aktywności wysokiej i niskiej , które powtarzają się co około 11 lat.Obecna aktywność zyskuje na sile i ma osiągnąć szczyt w 2013 2014 roku , jest to przewidywany wynik aktywności i nikt nie jest pewny co do tego.
Oznacza to ,że możemy w nadchodzących latach spodziewać się więcej rozbłysków i zorz polarnych.

VIDEO NASA Burze Słoneczne ( solar storm)

[jwplayer config=”Własny” mediaid=”2103″]

Burze słoneczne w przeszłości
W 1994 roku burza słoneczna spowodowała poważne usterki dwóch satelitów telekomunikacyjnych , zaburzając przekaz telewizyjny i radiowy na terenie całej Kanady.
W marcu 1989 roku kolejne wydarzenie spowodowało Hydro-Quebeck sieci energetycznej w Kanadzie , odzyskanie sprawności sieci energetycznej zajęło dziewięć godzin , spowodowało straty setek milionów dolarów.
Jednak największym i najbardziej znaczacym wydarzeniem historycznym była burza słoneczna we wrześniu 1859 roku . Zaburzenia spowodowały pożary w wyniku zwarcia przewodów telegraficznych w Ameryce Północnej i Europie , a na KUbie i Hawajach rozprzestrzeniała się na niebie zorza polarna.

Zdjęcie poniżej( żródło NASA) obrazuje wybuchy , burze słoneczne (solar storm ) w wyniku których cząstki gazu wyrzucane docierające do atmosfery ziemskiej zderzając się z  polem magnetycznym ziemi powodują powstawanie zorzy polarnej .

 

 

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *