Reklama

logo
Pożyczki w UK £100 - £5000

Masz złą historię kredytową? Wszystkie historie kredytowe mogą być brane pod uwagę! Długość pożyczki do 36 miesięcy

Popularne Teraz

Zorza Polarna Polar Lights Aurora

Spis Treści

Zorza Polarna Polar Lights Aurora 2012 związek przyczynowy burza słoneczna w wyniku której powstaje widoczna zorza polarna , która była widoczna w Wielkiej Brytanii w marcu 2012.

 

Zorza polarna(polar lights,aurora) powstała w wyniku burzy słonecznej ,jest zjawiskiem naturalnym spowodowanym przez wysokoenergetyczne cząstki gazu wyrzucane wskutek burzy słonecznej (solar storm) w kierunku ziemi ziemi.

W jaki sposób aktywność słońca powoduje efekty na ziemi w postaci zorzy polarnej (aurory , polar lights). Najlepszym przykładem jest zdjęcie (oraz video) poniżej obrazujące powstawanie zorzy polarnej.
Rozbłysk słoneczny i wybuch wyrzucają miliardy odcieni gorących uwolnionych cząstek gazu który zmierza w kierunku atmosfery ziemskiej. Cząstki przyciągane przez pole magnetyczne wchodząc w atmosferę powodują zorzę polarną.

Jaki skutek mogą wywołać burze słonecze na ziemi

Niektóre z cząstek uderzjących o ziemię są łagodne w skutkach takie jak Aurora Borealis i Australis.Mogą one jednak powodować zakłucenia w pracy urządzeń na ziemi.Geomagnetyczne burze , często okreslane jako burze słoneczne występują w północnej lub połódniowej części globu i są widoczne na niższych szerokosciach geograficznych .Jako takie mogą siać długotrwałe spustoszenie w infrastrukturze na całym świecie .Raport Amerykańskiej Akademii Nauk z 2008 roku podaje ,że ekstremalna burza słoneczna może spowodować szkody nawet na 2 biliony dolarów rujnując jednocześnie komunikację na całej ziemi.

Dlaczego tak wiele słyszymy o burzach słonecznych (solar storm ).

Słońce przechodzi cykle aktywności wysokiej i niskiej , które powtarzają się co około 11 lat.Obecna aktywność zyskuje na sile i ma osiągnąć szczyt w 2013 2014 roku , jest to przewidywany wynik aktywności i nikt nie jest pewny co do tego.
Oznacza to ,że możemy w nadchodzących latach spodziewać się więcej rozbłysków i zorz polarnych.

VIDEO NASA Burze Słoneczne ( solar storm)

[jwplayer config=”Własny” mediaid=”2103″]

Burze słoneczne w przeszłości
W 1994 roku burza słoneczna spowodowała poważne usterki dwóch satelitów telekomunikacyjnych , zaburzając przekaz telewizyjny i radiowy na terenie całej Kanady.
W marcu 1989 roku kolejne wydarzenie spowodowało Hydro-Quebeck sieci energetycznej w Kanadzie , odzyskanie sprawności sieci energetycznej zajęło dziewięć godzin , spowodowało straty setek milionów dolarów.
Jednak największym i najbardziej znaczacym wydarzeniem historycznym była burza słoneczna we wrześniu 1859 roku . Zaburzenia spowodowały pożary w wyniku zwarcia przewodów telegraficznych w Ameryce Północnej i Europie , a na KUbie i Hawajach rozprzestrzeniała się na niebie zorza polarna.

Zdjęcie poniżej( żródło NASA) obrazuje wybuchy , burze słoneczne (solar storm ) w wyniku których cząstki gazu wyrzucane docierające do atmosfery ziemskiej zderzając się z  polem magnetycznym ziemi powodują powstawanie zorzy polarnej .

 

 

Uważasz, że informacje są pomocne?
Prosimy podziel się - Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *