Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

W 2022 oszuści ukradli w UK £2300 na minutę

oszustwa UK
Czy wiesz, że 2022 roku oszuści okradli brytyjskich konsumentów 2300 funtów na minutę? Zgłoszono prawie trzy miliony przypadków oszóstw. 1.2 miliarda przepadło

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Co to jest nieautoryzowane oszustwo?

UK Finance dzieli swoje dane na „nieautoryzowane” i „autoryzowane” oszustwa.

Nieautoryzowane oszustwo polega na przeprowadzaniu transakcji przez oszusta bez Twojej autoryzacji.

Może to obejmować przypadki kradzieży danych Twojej karty i wykorzystania ich przez przestępców do kupowania przedmiotów lub gdy oszust otworzy lub przejmie konto karty w Twoim imieniu.

W 2022 r. w wyniku nieautoryzowanych oszustw związanych z kartami płatniczymi, czekami i bankowością zdalną utracono 727 mln GBP.

Co to jest autoryzowane oszustwo?

Oszustwo, znane również jako autoryzowane płatności typu push (APP), polega na nakłonieniu Cię do autoryzacji płatności na konto kontrolowane przez przestępcę.

W 2022 roku było 207 272 przypadków oszustw związanych z aplikacjami, które przyniosły straty w wysokości 485 milionów funtów – większość na kontach osobistych.

Ofiarom zwrócono tylko 59% strat (286 mln GBP).

Rodzaje autoryzowanych oszustw

Oszustwa inwestycyjne

Prawie 114 milionów funtów zostało utraconych w wyniku oszustw inwestycyjnych w 2022 roku.

Często zaczynają się one od reklam w mediach społecznościowych fałszywych produktów inwestycyjnych, które obiecują wysokie zyski, aby zachęcić ludzi do rozstania się z gotówką.

Oszustwa związane z podszywaniem się pod inne osoby

Oszustwa te obejmują oszustów udających Twój bank, prawnika, NHS lub organ oficjalny, taki jak HMRC.

W niektórych przypadkach oszuści stosują podszywanie się pod numer — wiąże się to z wykorzystaniem technologii, dzięki której wygląda na to, że dzwoni do Ciebie prawdziwa osoba lub firma.

Odnotowano 16 948 przypadków oszustw związanych z podszywaniem się pod inne osoby, w których oszust udawał pracownika banku ofiary lub policję, co przyniosło straty w wysokości 109 mln GBP.

Było ponad 28 000 przypadków innych oszustw związanych z podszywaniem się na łączną kwotę ponad 67 milionów funtów.

Oszustwo zakupu

Dzieje się tak, gdy ofiara płaci z góry za towary i usługi, które nigdy nie zostały odebrane. Oszustwa te zwykle obejmują platformy internetowe, takie jak serwis aukcyjny lub portal społecznościowy, na których oszust może reklamować sprzedaż popularnego produktu po niskiej cenie.

Oszustwa związane z zakupami były najczęstszym rodzajem oszustw związanych z aplikacjami w 2022 r. – 117 170 przypadków, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z 2021 r. Straty w 2022 r. wyniosły 67 mln GBP.

Oszustwa związane z fakturami

Oszustwa związane z fakturami obejmują przestępców wysyłających fałszywe faktury w celu kradzieży pieniędzy od osób fizycznych i firm — często niezależnych handlowców.

W 2022 roku było 3334 przypadków, w których straty wyniosły łącznie 49 milionów funtów.

Oszustwo związane z opłatą zaliczkową

Oszuści zachęcają ofiary do dokonywania płatności z góry lub zaliczek za towary, usługi lub korzyści finansowe, które nie są realizowane.

Oszustwa związane z opłatami zaliczkowymi mogą przybierać różne formy, w tym oszustwa związane z rozmową kwalifikacyjną, podczas których powiedziano ci, że musisz uiścić opłatę za sprawdzenie przeszłości lub szkolenie, lub jeśli płacisz za udział w konkursie w mediach społecznościowych, który nie istnieje.

Liczba przypadków tego typu oszustw wzrosła o 33% w 2022 r., do 27 239 przypadków, w których straty wyniosły łącznie 32 mln GBP.

Oszustwa związane z romansami

Oszuści atakują osoby szukające miłości, często poprzez randki online, zaprzyjaźniając się z nimi, zanim poproszą o pieniądze.

W 2022 roku nastąpił 12% wzrost oszustw związanych z romansami, przy czym utracono 31 milionów funtów.

Oszustwo na prezesa

Przestępca podszywa się pod kierownictwo firmy, aby nakłonić pracowników do pilnej zapłaty. Prośba jest często wysyłana za pośrednictwem poczty elektronicznej, czasami gdy osoba zajmująca wyższe stanowisko jest poza biurem.

Był to najmniej powszechny rodzaj oszustwa w 2022 r. z 432 przypadkami, jednak straty wyniosły łącznie 13 mln GBP.

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *