Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

UK Firma Self Employed Czy Dla Nas

Znajdziesz tutaj:

loan finder

self employed czy dla nas

Któż z nas nie myśli o tym aby być niezależnym finansowo, zarabiać duże pieniądze i być szefem samym dla siebie. Lecz czy to możliwe ktoś kiedyś powiedział, że aby rozpocząć własny biznes wystarczy nam plan i upór w dążeniu do jego realizacji. To by miało sens prawda? Mogę się jeszcze pokusić o dodanie od siebie, że aby nasz biznes funkcjonował przede wszystkim musi on dostarczać produkt czy usługę która jest potrzebna społeczeństwu – żyjemy przecież w czasach kiedy konsument decyduje o tym jaka firma będzie funkcjonowała a która zniknie z rynku z powodu braku klientów.

Spoglądając  na otaczającą rzeczywistość z punktu mieszkańca  Wielkiej Brytanii mogę otwarcie powiedzieć  że jest to realne i osiągalne dla każdego kto gotów jest ciężko pracować i zrozumie zasady rynku, jeśli je zrozumie rynek go polubi i mamy sukces. Pamiętajmy jednak, że aby nasz biznes funkcjonował musimy również zadbać o sprawy bardziej przyziemne niemniej jednak bardzo ważne – Rejestrację Firmy i Rozliczenie Księgowe. W Wielkiej Brytanii możemy prowadzić naszą działalność na dwa sposoby.

  1. Self employed – działalność gospodarcza (osoba fizyczna)
  2. Firma Limited Ltd – spółka

Lecz zanim zdecydujemy się na rejestrację pierwszej „Self employed” co należy o niej wiedzieć

Self employed cechuje się tym, że 100% zysku naszej firmy jest nasze –  ale i także 100% poniesionych strat. Tu odpowiadamy całym naszym majątkiem, jeśli nasza firma ma zobowiązania my mamy zobowiązania w razie upadku firmy ryzykujemy cały nasz majątek. Czy zaryzykowałbym majątek mojej rodziny – odpowiedź brzmi NIE. Z punktu podatkowego Self employed podlega pod zasady Income TAX, cały nasz dochód w roku podatkowym tj od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku jest opodatkowany. Podatek za rok rozliczeniowy 2012/2013 wynosi 20% jeśli nasz dochód przekroczy kwotę wolną od podatku zapłacimy podatek w wysokosci 20%.

Kwota wolna od podatku  regulowana jest kodem podatkowym dla każdego z nas. W tym roku podatkowym tj. 2012-2013 większość podatników posiada kod 810L czyli kwota zwolniona w wysokości £8105. Jeżeli zarobimy powyżej £35000 nasz podatek wzrośnie do 40% a powyżej £150000 będzie to już 50%.

Nasze ubezpieczenie czyli NI również jest liczone procentowo – jeżeli zarobimy powyżej £7605 to nasze NI będzie wynosił 9% od różnicy, na przykład jeżeli nasz przychód wynosi £10000 to zapłacimy 9% od £2395 czyli £215.55.

To tak pokrótce na temat rozliczeń w przypadku prowadzenia własnej działalności Self Emloyed. Czy jest ona dobra dla nas? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu. Ja osobiście wole mniej inwazyjne zasady opodatkowania i wybrałbym formę działalności jako Firma Limited ( spółka) o której wspominałem powyżej, a nie przyjrzeliśmy się jej aspektom podatkowym. Ale to już następnym razem.

Kategoria:

Kod QR Generator

  Kod QR Generator darmowa aplikacja dzięki której wygenerujesz własny

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *