Reklama

logo
Pożyczki w UK £100 - £5000

Masz złą historię kredytową? Wszystkie historie kredytowe mogą być brane pod uwagę! Długość pożyczki do 36 miesięcy

Popularne Teraz

UK Firma Self Employed Czy Dla Nas

Spis Treści

self employed czy dla nas

Któż z nas nie myśli o tym aby być niezależnym finansowo, zarabiać duże pieniądze i być szefem samym dla siebie. Lecz czy to możliwe ktoś kiedyś powiedział, że aby rozpocząć własny biznes wystarczy nam plan i upór w dążeniu do jego realizacji. To by miało sens prawda? Mogę się jeszcze pokusić o dodanie od siebie, że aby nasz biznes funkcjonował przede wszystkim musi on dostarczać produkt czy usługę która jest potrzebna społeczeństwu – żyjemy przecież w czasach kiedy konsument decyduje o tym jaka firma będzie funkcjonowała a która zniknie z rynku z powodu braku klientów.

Spoglądając  na otaczającą rzeczywistość z punktu mieszkańca  Wielkiej Brytanii mogę otwarcie powiedzieć  że jest to realne i osiągalne dla każdego kto gotów jest ciężko pracować i zrozumie zasady rynku, jeśli je zrozumie rynek go polubi i mamy sukces. Pamiętajmy jednak, że aby nasz biznes funkcjonował musimy również zadbać o sprawy bardziej przyziemne niemniej jednak bardzo ważne – Rejestrację Firmy i Rozliczenie Księgowe. W Wielkiej Brytanii możemy prowadzić naszą działalność na dwa sposoby.

  1. Self employed – działalność gospodarcza (osoba fizyczna)
  2. Firma Limited Ltd – spółka

Lecz zanim zdecydujemy się na rejestrację pierwszej „Self employed” co należy o niej wiedzieć

Self employed cechuje się tym, że 100% zysku naszej firmy jest nasze –  ale i także 100% poniesionych strat. Tu odpowiadamy całym naszym majątkiem, jeśli nasza firma ma zobowiązania my mamy zobowiązania w razie upadku firmy ryzykujemy cały nasz majątek. Czy zaryzykowałbym majątek mojej rodziny – odpowiedź brzmi NIE. Z punktu podatkowego Self employed podlega pod zasady Income TAX, cały nasz dochód w roku podatkowym tj od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku jest opodatkowany. Podatek za rok rozliczeniowy 2012/2013 wynosi 20% jeśli nasz dochód przekroczy kwotę wolną od podatku zapłacimy podatek w wysokosci 20%.

Kwota wolna od podatku  regulowana jest kodem podatkowym dla każdego z nas. W tym roku podatkowym tj. 2012-2013 większość podatników posiada kod 810L czyli kwota zwolniona w wysokości £8105. Jeżeli zarobimy powyżej £35000 nasz podatek wzrośnie do 40% a powyżej £150000 będzie to już 50%.

Nasze ubezpieczenie czyli NI również jest liczone procentowo – jeżeli zarobimy powyżej £7605 to nasze NI będzie wynosił 9% od różnicy, na przykład jeżeli nasz przychód wynosi £10000 to zapłacimy 9% od £2395 czyli £215.55.

To tak pokrótce na temat rozliczeń w przypadku prowadzenia własnej działalności Self Emloyed. Czy jest ona dobra dla nas? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwu. Ja osobiście wole mniej inwazyjne zasady opodatkowania i wybrałbym formę działalności jako Firma Limited ( spółka) o której wspominałem powyżej, a nie przyjrzeliśmy się jej aspektom podatkowym. Ale to już następnym razem.

Uważasz, że informacje są pomocne?
Prosimy podziel się - Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *