...
Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Ubezpieczeniowy „Write-off”co to znaczy?

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Jeśli brałeś udział w wypadku samochodowym, możesz zostać poinformowany przez firmę ubezpieczeniową samochodu, że Twój pojazd jest tzw. „Write-off” Ale co dokładnie oznacza termin „Write-off”?

Write-off, jest terminem powszechnie używanym, gdy branża ubezpieczeniowa określa pojazd jako całkowitą stratę. Innymi słowy, koszt naprawy pojazdu po kolizji jest wyższy niż jego wartość po odjęciu wartości recyklingu lub wykupu. Ale czy możesz go później legalnie prowadzić? Lub czy powinieneś kiedykolwiek kupić taki samochód?

Co oznacza ubezpieczeniowy „Write-off” Kasacja auta w UK

Ubezpieczeniowy „Write-off” to branżowy żargon dla samochodu, który albo: doznał tak wielu uszkodzeń, że powrót na drogę jest niebezpieczny, albo nadal można go bezpiecznie prowadzić, ale jego naprawa nie jest opłacalna.

Jeśli Twój samochód został uznany za niebezpieczny, właściciel zamiast naprawy otrzyma wypłatę gotówki za stratę – odszkodowanie.

Nieopłacalna naprawa opiera się jednak na stosunku wartości naprawy do wartości, który może być inny dla każdej firmy ubezpieczeniowej i samochodu.

Tak więc, jeśli twój pojazd był wart 5000 funtów, a twoja firma ubezpieczeniowa zastosowała współczynnik naprawy do wartości wynoszący 60%, pojazd byłby uważany za nieekonomiczny do naprawy, jeśli wymagana praca przekroczyłaby 3000 funtów.

Firmy ubezpieczeniowe zatrudniają rzeczoznawców samochodowych do obliczenia kosztów naprawy i dokonania tego osądu.

Sprawdzą ogólny stan Twojego pojazdu i przeanalizują uszkodzenia powypadkowe.

Dlaczego auta otrzymują status „Write-off”

Firmy ubezpieczeniowe działają według ścisłych wytycznych. Mają obowiązek przywrócić samochód do stanu sprzed wypadku.

Jednak może to być kosztowne: dyktuje to nakład pracy i części które mogą być użyte.

Wszystko to jest uwzględniane w obliczeniach stosowanych przez rzeczoznawców ubezpieczeniowych, więc koszty mogą wkrótce wzrosnąć.

Dlatego odpisy nie zawsze muszą być szczególnie poważne i możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój samochód, który doznał jedynie pozornie niewielkich uszkodzeń kosmetycznych, nadal jest klasyfikowany jako „odpis”.

Jeśli samochód jest nowy, zwykłe kosmetyczne zadrapanie z jednej strony może spowodować, że rzeczoznawca zadeklarował odpis: koszt naprawy i malowania paneli może przekroczyć rzeczywistą wartość pojazdu, nawet jeśli nie ma poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych.

Dlatego istnieją różne kategorie odpisów, aby ludzie wiedzieli, czy nadal mogą kupować i sprzedawać rodzaj odpisanego samochodu.

Co ubezpieczyciel robi z autem kategorii Wrirte-off?

„ABI Salvage Code” nakazuje, że samochody kategorii A i kategorii B powinny zostać zniszczone, a pojazdy kategorii B mogą przekazywać pewne bezpieczne i sprawne części.

Jednakże auta w tych dwóch ostatnich kategoriach mogą być odsprzedane przez firmę ubezpieczeniową na rzecz pierwotnego właściciela lub osoby trzeciej za pośrednictwem firmy zajmującej się odzyskiwaniem samochodów.

Samochody odpisane jako przypadek kategorii S muszą mieć złożony formularz V23* przez ubezpieczyciela, samoubezpieczyciela lub agenta do DVLA natychmiast po podjęciu decyzji o kategoryzacji i bez czekania na Ceryfikat V5 (logbook).

Obowiązkiem posiadacza jest jednak powiadomienie DVLA o przekazaniu pojazdu ubezpieczycielowi po wypłacie całkowitej szkody.

Żadne powiadomienia nie są przekazywane do Agencji Licencjonowania Kierowców i Pojazdów (DVLA) lub VOSA, gdy samochód zostaje odpisany w sytuacji kategorii N.

Samochody z dwóch ostatnich kategorii mogą czasami stanowić okazję, jeśli są odpowiednio wycenione.

Starszy samochód można naprawić do akceptowalnego standardu po niższych kosztach niż dyktowane przez standardy towarzystwa ubezpieczeniowego – zwłaszcza w przypadku użycia używanych części lub tańszej siły roboczej.

Czy mogę zakwestionować decyzję o kasacji mojego samochodu?

Możesz nie zgodzić się z decyzją o kasacji samochodu i jest na to czas. Podczas gdy rzeczoznawca ubezpieczeniowy jest wyznaczony do oceny, czy naprawy są opłacalne, możesz negocjować z ubezpieczycielem i żądać zachowania samochodu i kwoty rozliczeniowej, pomniejszonej o wartość wykupu.

W takiej sytuacji musisz zorganizować naprawę niezależnie, ponieważ Twój ubezpieczyciel prawdopodobnie nie zorganizuje ich za Ciebie.

 

Jeśli mój samochód będzie skasowany, czy mogę go odkupić?


W pewnych okolicznościach możesz odkupić samochód od ubezpieczyciela po decyzji o skasowaniu. Musisz jak najszybciej poinformować swojego ubezpieczyciela, że chcesz to zrobić.

Po uzgodnieniu kwoty rozliczenia, ubezpieczyciel przejmuje na własność pojazd. Większość ubezpieczycieli ma już umowy z firmami zajmującymi się wykupem uszkodzonych pojazdów na przekazanie wszystkich podlegających kasacji pojazdów. Oznacza to, że mogą niechętnie zerwać te umowy i odsprzedać ci samochód.

Zanim zgodzisz się na odkupienie samochodu, najlepiej poproś niezależnego mechanika, aby go obejrzał, dzięki czemu masz dobre pojęcie o tym, za co myślisz zapłacić.

I pozostań w kontakcie z ubezpieczycielem przez cały proces roszczenia; informuj ich o swoim zainteresowaniu zakupem, wtedy to do Ciebie należy wynegocjowanie najlepszej możliwej umowy.

Kupujący uważaj!

Niektórzy sprzedawcy próbują obejść kategorie S lub N sprzedając auta jako nieuszkodzone, ukrywając ich przeszłość.

Jeśli kupujący nie sprawdzi historii pojazdu, może nie zdawać sobie sprawy, że samochód został wcześniej uszkodzony i może pokryć koszty z tytułu odpisu ubezpieczeniowego.

Cierpienie z powodu wypadku, który doprowadził do straty pojazdu jest niepokojące, ale nieświadomy zakup odpisanego pojazdu i zapłacenie za niego więcej niż wartość rynkowa jest również bolesne.

Upewnij się, że wiesz, jak interpretować żargon i jesteś w pełni świadomy przeszłości pojazdu, aby nie dać się złapać przez pozbawionego skrupułów sprzedawcę wypróbuj RAC Vehicle Check.

Kategoria:

Reklama

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.