Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Self-assessment Rozliczenie Podatku w UK 2011-2012

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Każdy, kto jeszcze musi złożyć rozliczenie podatkowe (Self-assessment)za lata 2011-2012 do HMRC Revenue w formie elektronicznej ma na to czas do dnia 31 stycznia 2013 roku.

Self-assessment Rozliczenie Podatku w UK Końcowe Odliczanie

Nawet jeden dzień po terminie wiąże się z zapłaceniem kary za opóźnienie w wysokości £100. Jeśli już składaliśmy rozliczenie podatkowe wszystko co trzeba zrobić to wykonać tę samą procedurę jak w przypadku ostatniego roku. Obejmie to większość osób rozliczających zeznanie podatkowe samodzielnie. Jeśli jednak rozliczamy się pierwszy raz to musimy wpierw uzyskać kod aktywacyjny z HMRC, przyjrzymy się temu szczegółowo później.

Podczas składania rozliczenia podatkowego (Self-assessment) musimy również wziąć pod uwagę fakt iż w tym samym czasie będziemy musieli zapłacić należny podatek jeśli tego nie zrobimy możemy również zapłacić karę. Ważne jest aby zrozumieć system zaprojektowany pod koniec 2011 roku, w jaki są nakładane kary za opóźnienia.

Self-assessment Rozliczenie Podatku w UK Zgłoszenie Online

Aby dokonać rozliczenia Self-assessment będzie wymagany kod aktywacyjny. HMRC wyjaśnia w jaki sposób możemy uzyskać ten kod. Po pierwsze musimy zapisać się na stronie HMRC Revenue aby poprosić o wydanie kodu termin przed 21 stycznia 2013 r. HMRC podaje że termin ten jest ostateczny aby kod mógł być wysłany do nas przed 31 stycznia. W celu zalogowania się na stronie HMRC musimy posiadać własny unikatowy numer UTR (Unique Taxpayer Reference), który otrzymaliśmy w poprzedniej korespondencji. Po zakończeniu procesu rejestracji będziemy musieli wygenerować także oddzielny identyfikator użytkownika HMRC, który to zostanie dla nas wygenerowany dla nas na stronie HMRC. Powinniśmy zachować ten kod ponieważ nie będzie on do nas wysłany pocztą jak w przypadku numeru UTR. Mimo że to wszystko brzmi trudno i skomplikowanie – nie panikuj, w rzeczywistości tak nie jest a większość ludzi przechodzi ten proces bez problemu.

Gotowi do Wysłania Informacji do HMRC Revenue?

Teraz już jesteśmy w stanie złożyć nasze zeznanie podatkowe. Jeśli już jesteśmy na stronie HMRC powinniśmy się upewnić czy mamy nasz identyfikator użytkownika i kod aktywacyjny w celu złożenia zeznania. To bardzo ważne aby mieć te informacje przed 31 stycznia, jak mówi HMRC Revenue ostateczny termin uzyskania tych informacji upływa siedem dni przed 31 stycznia tak więc jeśli nie jesteś w posiadaniu tych numerów jak najszybciej poproś o ich wydanie.

Obliczanie Podatku

Wiele osób, które składają swoje zeznania podatkowe często stwierdza, że nie posiada wszystkich niezbędnych danych, często są to brakujące dane z konta lub szczegóły na temat dywident. Od zwykłych podmiotów będzie natomiast wymagane aby uzupełnić informacje takie jak:

  • Formularz P60 – należy wpisać dokładną kwotę dla naszego dochodu, a nie tylko w zaokrągleniu lub przybliżeniu.
  • Wszystkie dane bankowe
  • Szczegóły dywident
  • Szczegóły dotyczące samozatrudnienia, dochodów z tego tytułu, uwzględniając dochód wynikający z faktur i rachunków.
  • Szczegóły wszystkich dodatkowych dochodów wolnego zawodu(freelancer) z tytułu zatrudnienia.

Jeśli nie jesteśmy pewni co do naszych dochodów warto jest zasięgnąć rady u osób, które na co dzień mają do czynienia z księgowością.

Płacenie Podatku

Proces składania zeznania online będzie generował obliczenia przez HMRC ile pieniędzy jesteśmy winni, jeśli wogóle jesteśmy za lata 2011-2012. Należny podatek będziemy zobowiązani zapłacić do 31 stycznia w tym dniu jest ostateczny termin. Jeśli podatek należny będzie wynosił poniżej £3000, wówczas HMRC będzie potrącało płatność należnego podatku miesiąc po miesiącu od dochodu w następnym roku podatkowym 2013-2014. Lecz to było by możliwe gdybyśmy złożyli nasze zeznanie do 31 grudnia, teraz jest już za późno i cały wymagany podatek należy zapłacić 31 stycznia. Warto tu zauważyć, że istnieje kilka sposobów zapłacenia podatku, to nie jest tylko i wyłącznie kwestia wysłania czeku. Możemy zapłacić za pośrednictwem polecenia zapłaty, lub kartą kredytową, płacenie kartą będzie skutkowało obciążeniem naszej karty opłatą za transakcję w wysokości 1.4%

Kary

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że zostały wprowadzone nowe sankcje przed końcem 2011 roku od deklaracji składanych w formie formularza i 1 lutego 2012 r. w przypadku składania zeznań podatkowych online, kary za opóźnienia są znacznie droższe niż przedtem.

  • Jeśli przeoczymy termin rozliczenia podatku kara za zwłokę wyniesie £100, zostanie nałożona automatycznie przez zautomatyzowany system HMRC.
  • Jeśli nadal w terminie trzech miesięcy po 31 stycznia nie złożymy zeznania automatycznie będzie nakładana kara po £10 za każdy dzień zwłoki – maksymalnie do £900.
  • Jeśli nadal po terminie w przeciągu 6 miesięcy nie złożymy zeznania w uzupełnieniu do wyżej wymienionych kar, trzeba będzie zapłacić kolejne kary £300 lub 5% zobowiązania podatkowego.
  • Jeśli nadal nie złożymy zeznania po okresie dłuższym niż 6 miesięcy oprócz powyższych kar trzeba będzie zapłacić dodatkowo £300 lub 100% należnego podatku.

Gdzie Po Pomoc

Na pewno nie można zignorować terminu składania rozliczenia podatkowego, należy skontaktować się z HMRC i poprosić o pomoc jeśli uznamy, że takowa będzie wymagana. W ostatnich wypowiedziach HMRC oświadczyło, że nie będzie karać podatników, którzy wcześniej poprosili o pomoc, lub wymagali czasu na zapłatę. Dlatego też jeśli uznamy, że nie będziemy w stanie zapłacić należnego podatku na czas, należy już teraz skontaktować się z HMRC.

Powyższy materiał zawiera tylko ogólne informacje i nie może być traktowany jako doradztwo prawne,podatkowe lub inne jego formy doradztwa. Nie należy polegać na tej informacji w przypadku podejmowania jakichkolwiek decyzji. Należy zawsze zasięgnąć niezależnej profesjonalnej porady dla oceny własnej szczegółowej sytuacji.

Materiał źródłowy

BBC News, HMRC Revenue

pomocne linki: http://www.hmrc.gov.uk/

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *