Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Podatki w UK Fakty I Mity

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Odliczenia podatkowe z tytułu prowadzenia własnej firmy w UK. Fakty i Mity. Co jest faktem, to, że nie unikniemy płacenia podatków z tytułu uzyskanych dochodów, możemy je zminimalizować poprzez umiejętne i zgodne z zasadami ustalonymi przez HMRC Revenue odliczenia. Lecz jeśli poddamy się mitycznym opiniom i namowom co można odliczyć to powinniśmy być przygotowani na bolesnego klapsa jakiego otrzymamy od HMRC Revenue podczas kontroli naszej firmy. Oto kilka przykładów co można, a czego nie powinno się odliczać.

1.     Podróże służbowe – podróż służbowa to jest dojazd z biura do klienta lub innej części firmy (np magazynu)  Istnieje zasada HMRC 24 M. Polega ona na tym że miejsce tymczasowe lub dojazdy nie mogą być do tej samej firmy dłużej niż przez 24 miesiące. Czyli jeśli pracujemy jako podwykonawca dla jednej firmy dłużej niż 24 miesiące po tym czasie nie możemy odliczać dojazdów do pracy jako podróży służbowych.

2.     Daily allowance – dieta dzienna – W zwiazku z dużą ilością nadużyć, HMRC (Urząd Skarbowy) zwracać zaczęło uwagę na ilość i wartości odliczeń, np. aby dokonać odliczenia za pracę do 10 godzin dziennie za co przysługuje £5 należy posiadać paragon na posiłek lub kawę z danego dnia. Czyli jeśli nie posiada się żadnego paragonu a chce się dokonać odliczenia diety to HMRC WYMAGA posiadanie dowodu zakupu z danego dnia(paragon lub faktura). W przeciwnym razie może zastosować karę i nie uznać odliczenia a tym samym kwota do opodatkowania będzie wyższa i podatek wyższy.

3.     Odliczenia z biura – HMRC dopuszcza odliczenie £3 tygodniowo jeśli firma jest zarejestrowana w miejscu zamieszkania. NIE odlicza się rachunków za prąd, czynsz, wodę czy innego typu wydatków.

W przypadku posiadnia biura i rachunku na biuro jest możliwść odliczenia pełnego wydatku na biuro.

4.     Odliczenia Telefonu – odliczenie telefonu jest proporcjonalne do używania na potrzeby firmy. Jeśli np nasz rachunek za telefon wynosi £30 a na potrzeby firmy wykonujemy 50% rozmów to tylko £15 może zostać odliczone od podstawy opodatkowania. Jeśli telefon został kupiony na firmę i na rachunku jest napisane że taryfa jest business i jest nazwa firmy na rachunku odlicza się 100% wartości rachunku. Proporcje z wykonywania rozmów prywatnych z telefonu służbowego są odliczane w firmie jako „Benefit in kind” i nie podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.

5.    PRANIE – dotyczy to tylko kilku rodzaji branż głównie branży spożywczej

6.    Podróże Zagraniczne – tylko i wyłącznie jeśli podróż zarganiczna jest odbyta jako podróż służbowa. W większości przypadków podróże jakie chcemy odliczyć na wakacje do Polski nie są podróżami służbowymi. To że ktoś inny sobie odliczył daną podróż to nie oznacza że zrobił dobrze. Jeśli prowadzę hurtownię spożywczą i z dokumentów wynika że kupowane dobra pochodzą z Polski to podróż można sobie odliczyć ale jeśli ta podróż jest dłuższa niż tydzień zachodzi podejrzenie że jest to wyjazd związany z urlopem i tego odliczenia zrobić nie można. Często jestem pytany o odliczanie podroży dla osób wykonujących wolny zawód jako podwykonawca w UK. Aby wyjazdy do Polski były rozliczane jako wyjazdy służbowe. W Urzędzie Skarbowym nie pracuje „Average John” i w przypadku kontroli nie uzna tego odliczenia jako zgodnego z prawdą. Co po tym następuje wartość podatku do zapłaty będzie wyższa, czyli podatek naliczony był naliczony błędnie i trzeba zapłacić od tego podatek, karę i odsetki. Narażając się na nieprzyjemności tylko dlatego aby ktoś zapłacił mniej podatku oraz narażając się na ewentualną karę.

7.     Badania lekarskie – Wszelakie badania lekarskie jakie są potrzebne do wykonywania danego zawodu lub pracy są kosztem uzyskania przychodu pod warunkiem że posiada się paragon lub rachunek.

8.     Szkolenia – Każde szkolenie związane z podnoszeniem naszych kwalifikacji jest kosztem uzyskania przychodu pod warunkiem, że posiadamy dokument zapłaty – paragon lub rachunek. Np jeśli wykonuję pracę jako budowlaniec i odbyłem szkolenie z zakresu budownictwa jest to koszt szkolenia zawodowego ale jeśli odbyłem kurs gotowania lub inny rodzaj kursu nie związanego z naszym wykonywanym zawodem NIE jest to kosztem uzyskania przychodu.

9.     Ubranie – można odliczyć ubranie “robocze” uniform ale nie np spodnie dżinsowe mimo że używamy ich do pracy. W tym przypadku spodnie nie są kosztem firmy. Jeśli np na zakupionym ubraniu będzie się znajdować nazwa firmy i będzie to potwierdzone rachunkiem iż nadruk został zrobiony na potrzeby reklamy dla firmy X to koszt zakupu i koszt zrobienia naszycia (nadruku) jest kosztem uzyskania przychodu. Można odliczyć również zakup rękawiczek, obuwia ochronnego , kamizelki ochronnej lub kombinezonu ale tylko jeśli jest na to paragon lub faktura i jest wyraźnie zaznaczone że ten artykuł znajduje się na paragonie.

10.  Odliczenia typu telewizor, zakup samochodu osobowego, paliwo, koszty MOT, naprawy samochodu i części zamiennych, kanapy lub innego wyposażenia domowego (jeśli nie posiada się biura) , artykułów wyposażenia kuchni – NIE SĄ Kosztem FIRMY !!!

To tak w skrócie na temat mitologii odliczeń podatkowych w UK. Oczywiście reguły odliczeń ustalone przez HMRC Revenue w UK nie podlegają negocjacjom z tym urzędem i jeśli zdecydujemy się na własne zasady, możemy liczyć się z surowymi konsekwencjami wynikającymi z kar które na nas zostaną nałożone.

 

Kategoria:

Kod QR Generator

  Kod QR Generator darmowa aplikacja dzięki której wygenerujesz własny

Reklama

2 odpowiedzi

  1. Czesc wszystkim,
    Nie zgodze sie co do kosztow biura. W tym roku HMRC dopuszcza odliczenie £4.00 tygodniowo, jezeli nie prowadzimy ewidencji, ile rzeczywiscie czasu poswiecamy na prace w domu lub nie wydzielismy sobie przestrzeni na biuro. Mozna odliczyc sobie rachunki(elektrycznosc, ogrzewanie, itp),ale musimy to wszystko wyliczyc.
    Artykul jest ciekawy, ale nie podoba mi sie, ze redakcja nie usunela np. bledow ortograficznych.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *