...
Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Maslo Gi (dżi)- najzdrowszy tluszcz -,,Płynne Złoto”

Znajdziesz tutaj:

loan finder

 

Gi (z hinduskiego – ghee – klarowane masło) to najdoskonalszy tłuszcz na świecie.

Metodę klarowania masła wynaleziono ponad 4 tysiące lat temu w Indiach, zapewne z konieczności, żeby nie psuło się w ciepłym klimacie, chociaż Hindusi wierzą do dzisiaj, ze jest to dar boski. W Indiach ghee jest produktem absolutnie niezbędnym w kuchni i  dodaje się go prawie do każdej potrawy. Hindusi wierzą, że ma właściwości magiczne. Rzeczywiście, można powiedzieć, że jest to czarodziejski tłuszcz – nie jełczeje, nie przypala się nawet w wysokiej temperaturze! Nie wsiąka w smażone potrawy jak inne tłuszcze więc jest bardzo wydajny. Ma cenną właściwość: w przeciwieństwie do innych tłuszczów nie podnosi poziomu cholesterolu we krwi. Jego bursztynowa barwa, przyjemny, lekko orzechowy aromat i bardzo delikatny smak sprawiły, że nie na darmo nazywane jest „płynnym złotem”. Steki, placki, ryby, kurczak czy indyk przygotowane na tym tłuszczu nabierają wyjątkowych walorów smakowych. Jeśli podsmażymy na nim  pierogi lub kopytka, zadziwimy domowników nie tylko smakiem ale również chrupiącą, złotą skórką. Frytki, krokiety czy naleśniki usmażone na ghee  są delikatne i wyjątkowo smaczne. Użyty do serników, ciast drożdżowych, kruchych i ucieranych sprawi, że wypieki będą delikatniejsze i puszyste. Jedno jest pewne; jeśli zdecydujemy się wprowadzić ghee do kuchni to nasz organizm w bardzo krótkim czasie poczuje pozytywne skutki zmiany w odżywianiu.

Masło klarowane posiada wiele właściwości leczniczych, których nie mają inne tłuszcze nasycone. Równoważy gospodarkę hormonalną. Zawiera kwas masłowy, który jest kwasem tłuszczowym o właściwościach przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych. Podobnie jak aloes, ghi pomaga w gojeniu się blizn po oparzeniach i innych, jeśli zostanie nałożone szybko na uszkodzony obszar skóry. Jest pomocne w leczeniu i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Cienka warstwa ghee, zaaplikowana  na noc dobroczynnie działa na cerę.Wierzy się, że jedzenie ghi przywraca potencję i aktywność seksualną.
Ostatnio w renomowanych gabinetach SPA bardzo modne stały się hinduskie zabiegi . Są to zabiegi polegające na kąpieli oczu w czystym, ciepłym, klarowanym maśle. Taki zabieg niweluje przemęczenie oczu. Oczyszcza je i odżywia wzmacniając nerw wzrokowy. Poprawia postrzeganie barw. Oczyszcza gałkę z zanieczyszczeń. Nadaje oczom blask. Likwiduje zmarszczki, cienie i worki pod oczami. Ma działanie uspokajające i psychoterapeutyczne.Gi i poprawia wszystkie trzy aspekty mentalnego funkcjonowania – uczenie się, zapamiętywanie i przypominanie.

POTRZEBNE:

2-4 kostki świeżego masła extra 82% tłuszczu- niesolone!!!

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA:

Masło pokroić w kostkę, włożyć do garnka, w którym będziemy go topili. Zalać zimną wodą, wypłukać i wodę wylać. Powtórzyć kilka razy, a nastepnie wylac wode.

Topić masło  na bardzo wolnym ogniu od 2 do 3 godzin. W trakcie topienia zbierać „szumowinę”(są to elementy bialka i innych substancji), mieszać drewnianą łyżka po dnie garnka, pilnować żeby się nie przypaliło!!!

Masło jest gotowe jak już nie zbiera się szumowina i nie paruje z niego woda. Sprawdzamy, czy został sam tłuszcz (bez mleka, wody) puszczając 1 krople wody. Jeśli  usłyszymy, że syczy  znaczy, że jest gotowe. Masło Ghee (dżi) ma kolor żółtego bursztynu i specyficzny zapach.

PRZECHOWYWANIE:

Do wcześniej wyparzonego słoika przelewamy masło lekko ostudzone (żeby nie pękł słoik) przez papierowy filtr do kawy lub lnianą ściereczkę, gazę (nie zakrywaj do póki nie ostygnie) .Zakręcamy. Wstawiamy w ciemne miejsce np. szafkę, albo przykrywmy ściereczką lub folia aluminiową.

Masło Gi nie może byc wystawione na swiatlo dziennie ; rano wykładamy tyle masła do malego pojemniczka aby wystarczyło na cały dzień, następnie zamykamy słoik (gdyż szybko sie utlenia) i chowamy go w ciemne miejsce.

Szczególnie zalecane dla osób mających problemy z trawieniem, alergików (na mleko), osób źle trawiących, osób z grupą krwi: 0, A, AB.

Uwaga, masło gi ma prawie 100% tłuszczu, nie powinno się więc go spożywać więcej niż dwie łyżki dziennie.

 🙂  uwielbiam to masło  z chlebkiem- pychota! szczególnie z grzankami;)

przepis uslyszany od Dr. Zdzisława. Kubata.

Kategoria:

Reklama

4 odpowiedzi

  1. masełko masełko i do tego świeżutki chlebek domowej roboty i bez ogóreczka nie może się obyć hehe . hmm zapachniało dobrą polską kuchnią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.