[jwplayer config=”Własny” mediaid=”3891″]
Felix Baumgartner stał sie pierwszym skoczkiem w historii który skoczył z wysokości 39 kilometrów i spadając przekroczył barierę dźwięku osiągając maksymalną prędkość 1342 kilometrów na godzinę.
Przez moment skok stał pod znakiem zapytania z powodu zaparowywania osłony hełmu. Zaraz po wylądowaniu upadł na kolana i uniósł pięści w triumfie. Zapytany na konferencji prasowej o przeżycia ze skoku powiedział:
„Kiedy stoisz tam na szczycie świata, stajesz się tak pokorny. Nie myślisz wtedy o tym, że bijesz rekordy, nie myślisz o uzyskaniu danych naukowych – jedyną rzeczą, której chcesz to to aby wrócić żywym”
Austriak Felix Baumgartner pobił rekord najwyższego skoku ze stratosfery z wysokości 39 kilometrów skacząc nad Nowym Meksykiem.
43 letni Felix Baumgartner skacząc miał również nadzieję przełamać barierę dźwięku w tym momencie trwają analizy jego skoku aby to potwierdzić. Od momentu skoku z wysokości 39 kilometrów nad poziomem morza do chwili otwarcia spadochronu Felix opadał swobodnie aby następnie kilka tysięcy metrów nad ziemią otworzyć spadochron, czas dotarcia do ziemi zajął mu zaledwie 10 minut.
Stratosfera
Poprzedni najwyższy skok ze stratosfery oddany przez pułkownika Sił Powietrznych USA Joe’a Kittingera został oddany w 1960 roku z wysokości 31,3 kilometra. Podczas tego skoku nieszczelność w rękawicy Kittingera o mało nie kosztowała go utraty ręki. Obecnie żaden z rekordów ustanowionych przez Baumgartnera podczas jego dzisiejszego skoku nie może zostać uznanych za oficjalny do czasu zatwierdzenia przez Federację Aeronautyki.
Śmiertelne Ryzyko
Wyczyn Felixa Baumgartnera był śmiertelnie niebezpieczny, w niczym nie przypominający jego skoków z wieżowca. Specjalnie przystosowana kapsuła wzniosła go na wysokość 39 kilometrów gdzie był zdany tylko i wyłącznie na najnowocześniejszą technologię oraz doświadczenie Kittingera, który kontrolował wznoszenie się kapsuły oraz na bieżąco monitorował pracę przyrządów jak i też towarzyszył Felixowi w ostatnich chwilach przed skokiem.
Chociaż skok miał wygląd wyczynu Baumgartnera, jego zespół podkreślił wysokie naukowe znaczenia za tym idące. Naukowcy z Red Bull Stratos mówią, że dane zebrane podczas tego wydarzenia pozwolą na rozwój wydajnych wysokogórskich sytemów spadochronowych, ewakuacji statków kosmicznych przechodzących przez stratosferę. Jon Klark dyrektor medyczny w zespole Felixa Baumgartnera powiedział, że doświadczenie które zostało zdobyte podczas skoku może pomóc ratować życie przyszłych astronautów, którzy popadną w kłopoty
Jedna odpowiedź
Miło powrócić do tego wydarzenia 🙂