Co wybrać plazma czy LCD – Różnica technologiczna pomiędzy plazmą a LCD jest niewielka, są jednak pewne szczegóły na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.
Matryca w telewizorach plazmowych zbudowana jest z drobnych komórek wypełnionych gazem, w których pod wpływem wysokiego napięcia powstaje plazma i emitowane światło. LCD to to wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który możemy opisać najprościej jako drobne kryształy upchane pomiędzy powłokami szkła, które na wskutek ładunku elektrycznego tworzą obraz.Lecz zarówno plazma jak i LCD mają swoje zalety i wady.
Czy istnieje różnica pomiędzy plazmą a LCD?
Zarówno Plazma i LCD wyświetlają obraz bardzo dobrej jakości, jednakże plazmy najnowszej generacji mają niemal doskonały obraz, wraz z nimi proces ewolucji przechodzą ekrany LCD w których nie tak dawno dodano podświetlenie LED. Zdaniem specjalistów telewizory plazmowe wyprzedziły LCD, jedną z dominacji plazmy nad LCD jest lepsze odwzorowanie czerni a tym samym oddanie lepszego kontrastu i szczegółów w ciemnych scenach. W technologii LCD ten aspekt jest bardzo trudny do osiągnięcia.
Co daje przewagę plazmy nad LCD
Kontrast i głębokość czerni to jedno, plazma może również poszczycić się również lepszym kątem widzenia. Użytkownicy paneli LCD mogą dostrzegać zmiany kolorów, plazma natomiast wyświetla je bardzo stabilnie. Zwolennicy plazmy mogą również zwrócić uwagę na rozmywanie obrazu w telewizorach LCD, szczególnie podczas oglądania programów sportowych lub dynamicznego kina akcji. I choć to było prawdą to obecnie nowa generacja LCD poprawiła się znacznie w tej kwestii tak, że różnica ta została prawie że wyeliminowana. Najważniejszą z zalet przewagi plazmy nad LCD jest cena, szczególnie w ekranach o dużej wielkości dla przykładu 60 calowe giganty możemy spotkać w niższej cenie niż w konkurencyjnych LCD.
Co daje przewagę LCD nad plazmą
Poza konkurencyjnością cenową, telewizory LCD mają przewagę nad plazmą w wielu innych dziedzinach. Na szczególną uwagę zasługuje wyższa rozdzielczość natywna przy takim samym rozmiarze matrycy. Technologia LCD to również mniejsze zużycie energii elektrycznej, nawet dwukrotnie. Dzieje się to jednak kosztem utraty jasności obrazu. Telewizory LCD są lżejsze a tym samym nie sprawia kłopotu powieszenie ich na ścianie. Fani LCD mogą zarzucić plazmom mniejszą żywotność.
Wcześniejsze modele plazmy miały tendencję do utraty jasności po 20 tys. godzin pracy, jednak obecnie okres ten uległ wydłużeniu do 60 tys. godzin co daje wynik równy LCD (7 lat żywotności przy ciągłej pracy 24 godziny na dobę).
W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z przełomem w produkcji paneli LCD a to za sprawą zmiany podświetlenia matrycy. Tradycyjne fluorescencyjne zastąpiono podświetleniem LED, co wpłynęło korzystnie na odzwierciedlenie kolorów i jasności. Obecnie są dostępne dwa rodzaje oświetlenia bezpośrednie i krawędziowe. To pierwsze umożliwia wyłączenie podświetlenia w niektórych częściach monitora przez co zwiększa kontrast obrazu. Ten drugi to rozmieszczenie wzdłuż krawędzi diod, których światło oświetla całą matrycę. Ostatnią z wad plazmy którą możemy tu wymienić to wypalanie się ekranu. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia kiedy stały obraz pozostaje zbyt długo na ekranie. Odciśnięte znamię na matrycy przypomina ducha który po kilku dniach zniknie.