Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

Co się dzieje z kosztami wynajmu w Londynie?

Londyn
Co się dzieje z kosztami wynajmu w Londynie? Średni czynsz po raz pierwszy przekracza £2500. Czynsze w Londynie poszybowały w górę do rekordowych poziomów

Znajdziesz tutaj:

loan finder

Najnowsze dane Rightmove pokazują, że wywoławcze ceny wynajmu wzrosły o 14% rok do roku – największy regionalny wzrost w Wielkiej Brytanii. Ale pomimo rekordowych liczb, pojawiają się oznaki spowolnienia wzrostu cen czynszów w stolicy.

Ceny wynajmu w Londynie przekraczają 2500 funtów miesięcznie

Zgodnie z najnowszym kwartalnym przeglądem czynszów przeprowadzonym przez Rightmove, nowy najemca w Londynie będzie teraz musiał płacić średnio 2501 funtów miesięcznie za wynajmowaną nieruchomość.

Podczas gdy oszałamiająca suma jest smutną wiadomością dla potencjalnych najemców, ostatni kwartalny wzrost jest najmniejszym wzrostem odnotowanym przez portal nieruchomości od dwóch lat. W ostatnich trzech miesiącach 2022 r. reklamowane ceny najmu wzrosły o 5,8% , więc na początku 2023 r. nastąpiło wyraźne spowolnienie .

Różnica jest ogromna, jednak w ostatnich latach zmniejszyła się. Tym razem cztery lata temu londyńscy najemcy mieli do czynienia z cenami wywoławczymi czynszów, które były o 163% wyższe, a teraz są o 110% wyższe.

Najtańsze i najdroższe miejsca do wynajęcia w Londynie

Dane Rightmove dotyczą cen wywoławczych czynszów. Ale co ludzie ostatecznie płacą za wynajem?

HomeLet Rental Index oferuje wgląd w rzeczywiste osiągane czynsze i może rozbić dane, aby pokazać najtańsze i najdroższe obszary w stolicy.

Tabela pokazuje średni miesięczny czynsz płacony przez londyńczyków w poszczególnych dzielnicach, a także zmiany cen w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Croydon, na południu stolicy, ma najtańszy średni czynsz – jednak wciąż jest to 202 GBP powyżej tego, co HomeLet znalazł, to średnia w Wielkiej Brytanii wynosząca 1184 GBP.

Bromley i Tower Hamlets odnotowały największy roczny wzrost (16,8%), podczas gdy Camden odnotowało najmniejszy wzrost w ciągu ostatniego roku (6,5%).

Co powoduje wzrost cen wynajmu w Londynie?

Jedna czwarta domów na sprzedaż w Londynie została wystawiona na sprzedaż przez właścicieli, którzy chcą sprzedać nieruchomość – co jeszcze bardziej pogłębia brak podaży wynajmowanych nieruchomości.

Według Zoopla, inwestorzy kupujący na wynajem w stolicy sprzedają się najszybciej w kraju, podczas gdy statystyki Rightmove pokazują, że Londyn jest regionem o najgorszych wynikach pod względem rentowności wynajmu.

Może to zabrzmieć zaskakująco, biorąc pod uwagę średnią cenę czynszu, jednak londyńscy właściciele w wielu przypadkach nie osiągają zysków.

Wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych przy zakupie pod wynajem, zmiany podatkowe i wymagania w zakresie efektywności energetycznej to jedne z problemów, z którymi borykają się właściciele nieruchomości.

Czy dotychczasowym najemcom grozi podwyżka czynszów?

Ponieważ właściciele z trudem wiążą koniec z końcem, muszą skądś odzyskać pieniądze. Koszty są więc przerzucane na obecnych najemców w postaci podwyżek czynszów.

Podczas gdy dane Zoopla, Rightmove i HomeLet opierają się na cenach nowych najmów, dane z Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) łączą nowe najmu, te, które odnawiają swoją umowę, oraz te w ramach istniejącej umowy. Pomaga to namalować ogólny obraz rynku wynajmu.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan udostępnił dane ONS na Twitterze w zeszłym miesiącu, wyrażając chęć zamrożenia czynszów w całym mieście. Napisał: „Nasz prywatny rynek najmu nie może trwać w ten sposób – nie jest zrównoważony dla londyńczyków, którzy również zmagają się z innymi rosnącymi kosztami”.

Sześciomiesięczne zamrożenie czynszu zostało wprowadzone w Szkocji w zeszłym roku, ale nie ma planów wprowadzenia takiego zamrożenia w Londynie.

O ile właściciel może podnieść czynsz?

Rząd stanowi, że właściciele muszą być uczciwi i realistyczni w kwestii podwyżek czynszów, a każda podwyżka czynszu musi być zgodna z cenami innych lokalnych nieruchomości.

Co najważniejsze, podwyżka może nastąpić tylko raz w roku w przypadku umów najmu okresowego (ciągłego) lub na koniec umowy w przypadku umów na czas określony.

W umowie może znajdować się klauzula przeglądu czynszu, która pozwala właścicielowi na podniesienie ceny w połowie, więc upewnij się, że odkopałeś swoją umowę najmu i przeczytałeś drobny druk.

Co zrobić, jeśli masz problemy z opłaceniem czynszu

Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie zapłacić czynszu lub już spóźniłeś się z płatnością, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z wynajmującym.

Mogą być chętni do przedyskutowania kompromisu, który umożliwi ci dalsze mieszkanie w nieruchomości. Może to obejmować zmniejszenie miesięcznych płatności przez określony czas.

Jeśli martwisz się płatnościami czynszu lub perspektywą eksmisji, pomocne może być uzyskanie porady niezależnego eksperta na temat dostępnych opcji. Wyspecjalizowane organizacje charytatywne zajmujące się mieszkalnictwem, takie jak Shelter, oferują bezpłatne wsparcie.

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *