Reklama
Pożyczki w UK od 1000 – 40000 Funtów

5 sposobów na obniżenie podatku w UK

Jak skutecznie obniżyć podatek w uk
5 sposobów na legalne obniżenie podatku w UK. Nowy rok podatkowy? Zobacz jak możesz legalnie i skutecznie zmaksymalizować kwotę wolną od podatku.

Znajdziesz tutaj:

loan finder

1. Maksymalizuj swoją emeryturę

Rząd wypłaca ulgi podatkowe od składek emerytalnych, co oznacza, że część pieniędzy, które zapłaciłbyś jako podatek od swoich zarobków, zamiast tego trafia do puli emerytalnej, więc dobrze jest jak najlepiej to wykorzystać.


Istnieje jednak limit kwoty, jaką możesz wpłacać na swoją emeryturę każdego roku – jest to tak zwany roczny zasiłek emerytalny . Został on ustalony na 60 000 funtów na lata 2023-24 (wzrost z 40 000 funtów w latach 2022-23).


Wszelkie wypłaty emerytur przekraczające limit 60 000 GBP będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym według najwyższej stawki, jaką płacisz.


Możesz jednak przenieść niewykorzystane świadczenia z poprzednich trzech lat, o ile byłeś członkiem systemu emerytalnego w tych latach.


Jeśli odprowadzasz składki na emeryturę pracowniczą, Twój pracodawca może zastosować pełną ulgę podatkową w wysokości stawki podatkowej, którą płacisz, zanim otrzymasz wypłatę (tzw. układ „netto pay”). Ale jeśli twój pracodawca stosuje metodę „ulgi u źródła” lub jeśli masz osobistą emeryturę, otrzymasz tylko podstawową ulgę podatkową.


W takim przypadku podatnicy o wyższych i wyższych stawkach mogą ubiegać się o dodatkową kwotę w swoich zeznaniach podatkowych.
Jeśli wcześniej nie składałeś wniosku, możesz cofnąć ulgę w podatku emerytalnym do czterech lat.

2. Podziel się zyskami ze współmałżonkiem

Małżeństwa i partnerzy cywilni mogą obniżyć podatek od zysków kapitałowych, przenosząc aktywa na wspólne nazwiska, skutecznie łącząc wolne od podatku ulgi CGT obojga partnerów – co oznacza, że możesz podwoić swoją ulgę do 12 000 GBP w latach 2023-24.


Jeśli jednak zdecydujesz się przenieść którykolwiek ze swoich aktywów na partnera, pamiętaj, że jeśli później sprzedasz ten składnik aktywów, zostaniesz obciążony na podstawie zysku osiągniętego przez cały okres, gdy był on własnością jednego z was, a nie od momentu przekazania aktywów Twojemu partnerowi.

3. Oszczędzaj i inwestuj z ISA

Jeśli twoje zainteresowanie oszczędnościami przekracza osobisty limit oszczędnościowy i masz inwestycje, które mogą cię obciążyć podatkiem od dywidendy lub podatkiem od zysków kapitałowych, warto zajrzeć do ISA.

Możesz wpłacić do 20 000 funtów w latach 2023-2024, a cały wzrost jest chroniony jako wolny od podatku.

Możesz albo wykorzystać cały dodatek na jednym koncie, albo podzielić go między różne rodzaje ISA.

Cash ISA , akcje i udziały ISA oraz innowacyjne finanse ISA mogą otrzymać do 20 000 £ w każdym roku podatkowym.

4. Złóż wniosek o ulgę podatkową na wydatki związane z pracą

Możesz ubiegać się o pewne wydatki związane z pracą – albo w przypadku, gdy nie otrzymałeś zwrotu od swojego pracodawcy, albo w przypadku, gdy otrzymałeś zwrot, ale zostałeś opodatkowany od tego, co otrzymałeś.


Co do zasady, możesz ubiegać się o zwrot kosztów tylko za przedmioty lub usługi, które kupiłeś „całkowicie i wyłącznie” w związku ze swoją pracą.

Aby zgłosić roszczenie, musisz wyszczególnić, ile wydałeś, a otrzymasz ulgę podatkową od tej kwoty, wypłaconą jako rabat lub zapłaconą za pomocą kodu podatkowego PAYE.


Możesz ubiegać się o ulgę podatkową na wydatki związane z utrzymaniem stroju służbowego lub jeśli musisz pracować z domu, ponieważ Twój pracodawca nie ma biura.

5. Dokonuj datków na cele charytatywne

Jeśli jesteś podatnikiem o wyższej lub dodatkowej stawce podatku i złożyłeś deklarację Gift Aid podczas dawania na cele charytatywne, możesz wykorzystać swoje zeznanie podatkowe, aby odzyskać różnicę między podstawową stawką podatkową a stawką, którą płacisz.


Łatwo zapomnieć, ile dałeś w ciągu roku, zwłaszcza jeśli dokonałeś niewielkich darowizn „ad hoc”, więc dokładnie przejrzyj wyciągi bankowe i e-maile, aby to sprawdzić.

Kategoria:

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *