Auto w UK

Samochód z kategorią A B C D F w UK

Kupując samochód w UK możemy napotkać szereg kategorii przypisanych do auta. Kategorie A B C D F, oznaczają, że auto ma swoją historię tzn. brało udział w wypadku, pożarze miało małe lub poważne uszkodzenia. Jeśli Twoje auto brało udział w kolizji na drodze w UK w zależności od uszkodzeń prawdopodobnie będzie miało nadaną kategorię, co to oznacza dla Ciebie i Twojego auta? Przyjrzyjmy się poszczególnym kategoriom co dokładnie one oznaczają.

Od 1 Października 2017 kategorie wymienione poniżej uległy zmianie i tak niektóre z nich zostały zastąpione nowymi:

Kategoria A – Nie została zmieniona
Kategoria B – Nie została zmieniona

Kategoria S – Kiedyś C
Oznacza, że pojazd doznał uszkodzeń strukturalnych. Mogą one oznaczać uszkodzenia nadwozia skręcenia, zgięcia. Kategoria S oznacza wiecej aniżeli uszkodzenia kosmetyczne a pojazd tak uszkodzony wymaga profesjonalnej naprawy inaczej nie będzie bezpieczny do jazdy.

Kategoria N – Kiedyś D
Pojazd nie doznał uszkodzeń strukturalnych tak więc probelm może pozostawać w kosmetyce drobne zatarcia, uszkodzenia. Może rónież występować problem z elektroniką który nie jest ekonomiczny do naprawy. Taka kategoria może również oznaczać problemy z hamulcami, układ kierowniczy i inne części odpowiedające za bezpieczeństwo.

Istnieje kilka poziomów uszkodzeń używanych przez firmy ubezpieczeniowe w UK opisujących samochody, które brały udział w kolizjach. Te poziomy lub kategorie ogólnie znane, jako A, B, C, D oraz F.

Kategoria F, odnosi się do auta, które doznało uszkodzeń w wyniku pożaru. Pozostałe kategorie A do D odnoszą się do aut, które doznały różnych poziomów uszkodzeń w wyniku kolizji drogowych.

Kategoria A, oznacza najpoważniejsze uszkodzenia auta, gdzie dany pojazd jest uszkodzony tak poważnie, że powinien zostać zezłomowany.

Kategoria B oraz C, oznaczają one, że pojazd został silnie uszkodzony oraz, że firma ubezpieczeniowa zdecydowała, aby nie naprawiać go. Kategoria C zazwyczaj oznacza, że auto może być odzyskane, jeśli zostanie naprawione prawidłowo, i przejdzie odpowiednie testy( Vehicle Identity Checks – VIC).

Kategoria D oznacza, że samochód został uszkodzony w taki sposób gdzie firma ubezpieczeniowa podjęła decyzję o jego naprawie a koszt naprawy zależy od kosztów naprawy oraz wartości auta.

Jeśli zamierzasz kupić samochód z kategorią D nie ma gwarancji na to, że auto nie odniosło poważnego uszkodzenia podwozia. Możesz to sprawdzić inwestując w pełną mechaniczną kontrolę sprawdzającą auta u dilera lub RAC.

Jeśli kupisz auto z kategorią D pamiętaj, aby Twoja firma ubezpieczeniowa wiedziała o tym, inaczej w przypadku szkody może odmówić wypłaty odszkodowania.

5 Polubione

Udostępnij
Admin (łącznie 116 wpisów)

Lista Autorów