Blog

Promy – Opóźnienia promu a Twoje prawa

To może być bardzo frustrujące kiedy Twój prom się opóźnia. Dzięki regulacjom EU masz prawo do rekompensaty w pewnych okolicznościach. Powinieneś również spodziewać się posiłków jeśli byłeś zmuszony czekać. Firma zarządzająca promem jest zobligowana do poinformowania Ciebie o odwołaniu promu 30 minut przed odpływem oraz dalszym informowaniu o następnych przygotowaniach.

pozyczki-w-uk natychmiastowa decyzja

Co powinieneś wiedzieć

Przed podróżą miej pewność, że masz adekwatne ubezpieczenie podróżne włączając odwołanie i ograniczenie odpowiedzialności w przypadku powstania problemu.

Monitoruj raporty pogodowe przed wejściem sprawdź aby mieć pewność czy prom nie został odwołany, lub jest opóźniony.

Jeśli nie możesz rozwiązać problemu z operatorem promu możesz wtedy przekierować sprawę do ABTA do niezależnego rozpatrzenia.

Prom odwołany

Kiedy żegluga jest odwołana z powodu warunków pogodowych, warunki pływowe, nieprzewidziane przyczyny operacyjne lub techniczne lub inne okoliczności [w zasadzie gdzie stosuje się „siłę wyższą”] operator ma obowiązek oddać Ci pieniądze jeśli zdecydujesz się znaleźć inne rozwiązanie podróży.

Bądź świadomy

Musisz zostać poinformowany o każdym opóźnieniu 30 minut przed zabukowanym odpływem oraz szacunkowym odpływem i przypływem najszybciej jak to możliwe.

Akcja przemysłowa

W przypadku strajku lub blokadą portu lub podobnych przypadków Twój operator promu jest zobowiązany do zwrotu opłaty za prom.

Opóźnienia promu

Zgodnie z regulacjami (EU) No 1177/2010 prawa pasażerów promu są prawnie chronione przez Unię Europejską. Jeśli Twój prom jest opóźniony lub odwołany jesteś uprawniony do pomocy a w szczególnych okolicznościach do rekompensaty.

Wyjątki

 • Jeśli statki przewożą mniej niż 12 pasażerów.
 • Statek z załogą do 3 osób.
 • Odległość kursu wynosi mniej niż 500 metrów w jedną stronę.
 • Rejsy spacerowe i krajoznawcze.

Żywność i picie

Jeśli Twój prom jest opóźniony więcej niż 90 minut, operator promu musi dostarczyć posiłki

 • 90 minut oraz co 90 minut lekki bufet.
 • 4 godziny lekki posiłek
 • 8 godzin gorący posiłek

Alternatywny prom

Operator promu jest zobowiązany przedstawić Tobie alternatywny wybór biorąc pod uwagę najwcześniejszy dostępny prom lub zwrócić pieniądze w ciągu siedmiu dni.

Zakwaterowanie

Jeśli Twój prom jest opóźniony lub odwołany w nocy i nie masz alternatywnego a przed Tobą nocne oczekiwanie operator promu musi dostarczyć zakwaterowanie za darmo. Może być to na promie lub na brzegu. Jeśli na brzegu transport musi być dostarczony również. Zakwaterowanie podlega limitom i jest to 80 Euro za noc maksymalnie 3 noce.

Jeśli problem jest wywołany warunkami pogodowymi stwarzającymi zagrożenie życia na pokładzie lub bezpieczeństwo rejsu wtedy operator promu nie jest zobligowany wypłacić rekompensatę lub dostarczyć zakwaterowanie.

pozyczki-w-uk

Rekompensaty

Jesteś uprawniony do zwrotu 25% wartości biletu jeśli opóźnienie wynosi:

 • 1 godzinę dla podróży trwającej do 4 godzin.
 • 2 godziny dla podróży trwającej od 4 – 8 godzin.
 • 3 godziny dla podróży trwającej od 8 – 24 godzin.
 • 6 godzin dla podróży trwającej powyżej 24 godziny.

Jeśli opóźnienie jest zdublowane i powyżej masz prawo do rekompensaty 50% wartości biletu.

Jeśli posiadasz bilet powrotny rekompensata będzie kalkulowana na bazie kursu którego dotyczy opóźnienie. Jeśli cena biletu nie jest podzielona na kurs w tę i z powrotem rekompensata będzie kalkulowana na bazie połowy ceny biletu opłaty całkowitej.

Czas zwrotu opłaty

Operator promu musi zwrócić rekompensatę w przeciągu jednego miesiąca od złożenia aplikacji. Rekompensata musi zostać wypłacona w postaci gotówki jeśli to zaznaczysz w aplikacji, inaczej rekompensata może zostać wypłacona w postaci kuponu na przyszłe podróże włączając elastyczność i ważność oraz kierunki. Jeśli kwota rekompensaty wynosi 5 Euro operator promu nie jest zobowiązany wypłacić rekompensatę.

Ubezpieczenie

Miej pewność jeśli podróżujesz masz ubezpieczenie podróżne. Pokryje to wszelkie koszty w przypadku opóźnienia lub odwołania Twojej podróży. Jeśli złożysz roszczenie z Twojego ubezpieczenia podróżnego i sprawa nie zostanie rozstrzygnięta satysfakcjonująco dla Ciebie możesz przekierować sprawę do niezależnej organizacji którą jest Ombudsman Service, która przyjrzy się Twojej sprawie i przedstawi za darmo decyzję co będzie wiążące dla firmy ubezpieczeniowej.

Proces reklamacji

Operator promu musi przyjąć reklamację oraz poinformować konsumenta o tym fakcie.

Problem z reklamacją

Jeśli nie jesteś usatysfakcjonowany z procesu lub odpowiedzi reklamacji możesz skierować skargę do ABTA. ABTA jest darmowym serwisem przetwarzającym skargi w zakresie promów dla pasażerów przyjeżdżających i wyjeżdżających z Anglii i Walii.

Jeśli kupiłeś prom we Francji

Jeśli zakupiłeś wycieczkę we Francuskiej Agencji Podróży i nie jesteś usatysfakcjonowany z odpowiedzi na Twoją reklamację dotyczącą promu możesz skontaktować się z odpowiednikiem ABTA, organizacja ta nazywa się SNAV.

Znajdź najlepsze prawa dla siebie

Poniżej znajduje się kilka linków gdzie będziesz mógł poszukać pomocy w sprawie pomocy dotyczącej rozwiązania sporu z operatorem promu. Powodzenia.

DFDS Seaways

0 Polubione

Udostępnij
Admin (łącznie 115 wpisów)

No comments yet.

Dodaj komentarz

(ex: John Thor) *

(Optional)

Polecane

Lista Autorów